januszokrzesik.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
januszokrzesik.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - januszokrzesik.blog.bielsko.pl
« strona główna

Komentarzy (18)

Ogłoszenia parafialne

  

W sobotę 19 stycznia, o 11.00, w auli Wyższej Szkoły Finansów i Bankowości przy ul. Tańskiego 5 w Bielsku-Białej, odbędzie się spotkanie z prof. Piotrem Glińskim, socjologiem, ekologiem, kandydatem na premiera rządu technicznego. I najważniejsze dla mnie - człowiekiem, którego znam od lat, z którym się przyjaźnię i któremu ufam, nawet jeśli do końca nie rozumiem:-) Profesor Gliński wygłosi wykład na temat, którym zajmuje się zawodowo, czyli "Kapitał społeczny jako fundament sprawnego państwa", a potem będzie czas na pytania i dyskusję. Zapraszam, spotkanie jest otwarte.

Dziennik Zachodni prowadzi plebiscyt na Człowieka Roku, m.in. w powiecie żywieckim. Jednym z nominowanych jest Krzysztof Jamrozowicz. Krzysztof jest bywalcem tego blogu, ale to nie z tego powodu jest nominowany. Krzysztof jest kierownikiem schroniska młodzieżowego w Rajczy-Nickulinie i w ciągu kilku lat swojego dyrektorowania z jednego schroniska zrobiła się kilka (m.in.zagospodarował dawne strażnice graniczne), z miejsc noclegowych zrobiły się placówki edukacji ekologicznej, w dodatku to wszystko mocno wrośnięte w lokalne góralskie społeczności. Jednym słowem gość potrafi zrobic coś z niczego a w dodatku interesuje się czymś więcej niż czubkiem własnego nosa... Jeśli ktoś z Was chce poprzeć krewniaka z blogu to musi wysłać SMS o treści DZCZYW.4 na numer 72355. Uwaga, to kosztuje2,46 zł z VAT, żeby potem nie było że nie uprzedzałem. Ale Krzysiek zasługuje na dwa pięćdziesiąt!

I wreszcie zachęcam do obejrzenia krótkiej debaty, którą zorganizował Biznesregion, internetowy portal, gazeta i telewizja w jednym. W karczmie Ochodzita w Koniakowie rozmawiałem z samorządowcami z Żywiecczyzny na temat wspólnego regionu i jego nazwy. Przebieg dyskusji z jednej strony jest świadectwem dużego zamieszania w tej sprawie, z drugiej na koniec dochodzimy do bardzo dla mnie optymistycznych konkluzji. Podaję link do debaty http://www.biznesregion.pl/?st=21&dz=53&art=885

Z całego serca błogosławię na cały nadchodzący weekend :-)

2013-01-18 | Dodaj komentarz
gooral
2013-01-18 21:46:02
bardzo ciekawe spotkanie, tezy wspólnoty nie negującej geografii i historii, które również na tym blogu wielokrotnie padały. Tak jak można było przewidywać, Bielsko-Biała i Żywiec dostrzega wspólnotę interesów a nawet coś więcej. Ciekaw jestem opinii Cieszyna, chociaż nie spodziewałbym się wiele. I jedna uwaga, wspólny okręg wyborczy ma Żywiec z Cieszynem, Bielsko ma dziwne przypisanie np. z Pszczyną, dlatego też kuriozalny reprezentant Bielska-Białej jakim jest np. pan Tomczykiewicz, brrr. A może na poczatek trzeba wywalczyć wspólny okręg wyborczy BB+Żywiec ? Na koniec kwestia nazwy, kiedyś na tym blogu pisałem o XYZ, ponieważ ważniejsza jest wspólnota naszego regionu, na razie o zasięgu bielsko-żywieckim, czy dołaczy cieszyński i czy czuje taka potrzebę, wątpię, ale zobaczymy (Cieszyn to również inny euroregion)
aliveinchains
2013-01-18 22:32:33
Za duzo przejmujemy się Cieszynem - z pow cieszyńskiego związek z BB czuje Skoczów i może gminy Brenna i Chybie. I co najwyżej ze Skoczowem i jego przyległosciami możemy cos zdziałac. Skoczów, Wisła, Ustroń za duzo o nich mówimy, a w zasadzie nie wiem po co. BB powinno prócz swego powiatu i powiatu zywieckiego skupić się na współpracy aglomeracyjnej z Andrychowem, Ketami, Wadowicami i Brzeszczami oraz w luźniejszym aspekcie z Sucha B i Makowem Podhalańskim. Czyli Bielsko-Biała powinna skupić się na współpracy z historyczna małopolską/galicją. Tam nie ma awersji, że ktos podbiera czy narzuca komuś nazwę, historię i inne bzdurne zarzuty. SCI dawał wiele razy do zrozumienia, ze z RAŚ nie po drodze ma, ale za Podbeskidziem też nie tęsknia. Nie to nie, niech zyją dalej myslami, że z Zaolziem ugrają coś więcej.
aliveinchains
2013-01-18 22:33:37
@Skoczów, Wisła, Ustroń...ehh miało być Cieszyn, zamiast Skoczów.
januszokrzesik
2013-01-20 14:38:08
do gooral/ Co do okręgów wyborczych ma Pan rację jedynie w odniesieniu do Senatu, tam powiaty bielskie są razem z Pszczyną a Cieszyn osobno z Żywcem. Ale w wyborach do Sejmu okręg wyborczy obejmuje miasto BB, powiat bielski, żywiecki, cieszyński i pszczyński, a w wyborach do sejmiku województwa jest pomniejszony o Pszczynę. Z tego wniosek że wybory mogą być mechanizmem kreującym również tożsamość Podbeskidzia, o ile oczywiście największe partie które zdobywają większość mandatów wyzwolą się spod absolutnej dominacji śląskich "elit".
bogdanbo
2013-01-20 15:09:33
No to witam pośród moherowego betonu :) do którego i mnie zaliczono, gdy pozytywnie wyraziłem się o "kandydacie na kandydata" na premiera. Po ogłoszeniu na portalu o wykładzie rozpoczęło się ostre ujadanie lemingów w którym nie zamierzam jednak uczestniczyć.Na wykład oczywiście nie poszedłem bo należało przede wszystkim skorzystać w sobotę z darmowej kiełbasy wyborczej w postaci dwudniowych igrzysk otwarcia Dębowca. Typowy przykład omnipotencji Kasztelana i pozbawienia inicjatywy społecznej jakiegokolwiek wpływu na kształt inwestycji. Tak, że kapitał społeczny przy powstawaniu ośrodka sportowów zimowych został w Bielsku-Białej doszczętnie roztrwoniony. Szczegółową opinię na ten temat wyraziłem w krótkiej migawce - wywiadzie 4'10'' - 5'00'' tutaj: http://www.tv.bielsko.biala.pl/debowiec_juz_otwarty_6178.html Co do popierania ekologów to zna pan moje zdanie: gębę już dorobiła im gaja i stowarzyszenie na rzecz wszystkich istot oprócz ludzi. Jzeli jednak pan Krzysztof ma zdrowe, normalne poglądy w zakresie ekologii to chętnie postłucham lub przeczytam - poproszę o jakieś ciekawe linki. Co do debaty w BiznesRegionie - bardzo ciekawa. Sam BR rozwija się fajnie - ale już komuś z tej firmy zwracałem uwagę, żeby w gazecie nie pojawiała się postać pana Szlagora, choćby wypowiadał się "słusznie" np. na temat szpitala czy jakikolwiek inny. Dla mnie gościu jest kłamcą i jako zadżumiony powinien mieć odwagę usunąć się w cień. Do komentatorów: o ile również uważam, że Wisłę i Ustroń można częściowo odpuścić to nie zgadzam się absolutnie z takim podejściem do Cieszyna. Zbyt dużo Bielsko łączyło z Cieszynem przez wieki historii. I teraz więcej łączy niż dzieli.
gooral
2013-01-20 20:09:50
@JO/ dziękuję za wyjaśnienie. Niemniej jednak Pszczyna w jednym okręgu jak i jako członek Euroregionu Beskidy jakoś mi nie pasuje, coś jak 'kwiatek do korzucha' :). Co do Cieszyna to nie podzielam poglądów @bogdanabo, że Cieszyn musi być w ramach wspólnego regionu. Dobrze by było gdyby chciał, natomiast mam duże wątpliwości czy zechce. Co do postawy prof.Glińskiego, powiedzmy, że jej nie skomentuję, a podczas spotkania z profesorem, zacieśniałem kontakty z braćmi góralami śląskimi podczas XX Balu Góralskiego w Koniakowie :) i z tego miejsca pozdrawiam Zbyszka Wałacha i Ulę Gruszkę, wielkie postacie górali śląskich. Dzięki nim wspólnota góralszczyzny od B-B przez Szczyrk, Żywiec aż po Trójwieś jest namacalna.
aliveinchains
2013-01-21 20:11:45
Panie Januszu, mam rozumieć, że spotkanie co prawda odbyło się w karczmie na Ochodzitej, ale wzięli w nim tylko samorządowcy z SZY? A co z gospodarzami z Koniakowa, Istebnej? A co z Wisła, Ustroniem, a co wreszcie z BB - czynnikiem spajającym? Rozumiem, że Cieszyn, Wisłę, Ustroń ignorujemy, popieram to, nie ma co sie rozwadniać, ale brak BB czy przedstawicieli z krakowskiej częśc i Podbeskidzia troche mnie zawiódł. Czuje, że to kolejne spotkania o wszystkim i niczym. Samorządy na Podbeskidziu straciły już nażędzia do tworzenia regionu - prosze popatrzeć co w ostatnim roku stało się z PKS Cieszyn, z PKS BB (brak połączeń z Krakowem, choc tam frekwencja była spora!), PKS żywiec to juz od kilku lat w zasadzie historia (to co mamy teraz to cień dawnego sporego przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za połączenia żywiecczyzny z Żywcem, BB i Krakowem). Samorządowcy gadu, gadu, a BDI stoi, S1 stoi, nawet BB-Zwardoń jest w sporym pośliz - ok, tu decyduje państwo, Warszawa, Bruksela, ale czy jest jakieś lobby z dołu? Co do przewozów BB-Kraków, BB-żywiec, BB-Cieszyn, BB-Oświęcim . Sa prywatne firmy, jedne pełnią funkcje lepiej inne nie za bardzo. Interpalm (BB-Kr) ma spore jednostki autobusowe, ale reszta to busiki, w różnych barwach, w róznym stanie technicznym, pakujący ludzi w godz szczytu niczym papierosy w paczce. Doceniam prywatną inicjatywe, ale w transporcie publicznym powinny być pewne reguły co do bezpieczeństwa i np. estetyki. Co pan na to Panie Januszu? Dalej istotny jest spór o nazwę, walka z RAŚ? Czy może coś dokona się konkretnego?
januszokrzesik
2013-01-21 20:33:32
do aliveinchains/ Jestem teraz tylko komentatorem życia publicznego, jeśli mnie gdzieś zaproszą to idę i mówię co myślę. Organizatorem debaty była redakcja Biznesregionu, z tego co wiem zaproszeni byli także ludzie z powiatu cieszyńskiego ale się nie pojawili. Wcale nie uważam że należy "olewać" Cieszyn czy Ustroń, wbrew pozorom tam też mieszkają ludzie myślący :-) Gorzej, że nie pojawili się także zaproszeni samorządowcy z BB, tradycyjnie zresztą lekceważący działania integracyjne z innymi samorządami. Nie mam na to wpływu. Co do Pańskich ocen dotyczących komunikacji publicznej - w pełni je podzielam. To dotyczy nie tylko Podbeskidzia lecz całej polskiej prowincji. To jakaś sromotna porażka państwa, jedna z rzeczy, które irytują mnie chyba najbardziej. W tej dziedzinie Polska się zwija a nie rozwija! Sama debata nie rzuca na kolana pod względem poziomu, ale pokazuje że jak się z ludźmi rozmawia to zachowują się racjonalnie. A to już coś.
aliveinchains
2013-01-21 21:03:08
@j.okrzesik Panie Januszu, nie mam do Pana pretensji, generalnie mój, niezbyt optymistyczny wywód jest po to, by wskazać sprawy, które były w rękach samorzadu, raz lepiej raz gorzej wykonywane. Skupiłem się na ważnej kwestii jakim jest transport. Gdy czyta się kulisy upadku PKS Cieszyn to włos się na głowie jeży. Firma, która była jednym z solidniejszych i najbardziej komfortowych przewoźników na linii Ci-BB-Kr jeszcze w 2008 roku skończyła tak marnie! Interpalmowi - firmie z Brzeska się jakoś opłaca, choc nie oszukujmy się to nie to samo co Merce i Volvo z PKSu Cieszyn czy BB. Ciekawym i konkretnym przykładem, że prywaciarz może świetnie spełniać rolę jest Szwagropol łączący Podhale, Beskid Wyspowy, Gorce z Krakowem zwłaszcza linia Zakopane-Kraków - równy takt odjazdów, ładne i zadbane autokary, jednolita barwa. U nas wona amerykanka. Jako komentator mógłby pan poruszyć ten problem przed politykami lokalnego szczebla. Ps. reakcja władz Wisły, Ustronia, Cieszyna mówi sama za siebie. Nie ma co tracić sił.
gooral
2013-01-22 08:45:42
Panie Januszu, podczas spotkania uzywali panowie określeń geograficznych, historycznych i zwyczajowych. Wójtowi Milówki w pewnym momencie nie przeszkadzało określenie 'w Milówce na Śląsku' co wskazuje na jego silną indolencję tożsamościową lub ewidentny 'pragmatyzm polityczny'. Określając naszą lokalizację geograficzną używaliście często, również pan określeń Galicja, do której wszyscy autochtoni mamy stosunek sentymentalny, jednak jej używanie w obecnym kontekście wydaje mi się być nadużyciem. Za mało i bez nacisku przywołujemy określenie 'Małopolska' czy też 'Małopolska Zachodnia' tym samym sami poddajemy się udziwnionym określeniom tak jak to widać na przykładzie wójta Milówki, a określenia sentymentalne, nawet przez apologetów śląskości są tolerowane, ponieważ poprostu są niegroźne. Wg. mnie trzeba twardo piętnować bzdury w określeniach geograficznych, ale również zacząć jasno używać równoważnych dla stosowanych np. w przypadku Bielska-Białej określeń '.. na Śląsku', określeń 'w Bielsku-Białej w Małopolsce' Straszny jest również w tym zakresie poziom świadomości lokalnej, co odczułem niedawno podczas rozmowy w Huciskach, gdzie młody człowiek, autochton z zaskoczeniem stwierdził '...jak to, tutaj jest Małopolska ?, przecież my żyjemy na Śląsku', ręce opadają.
dr joint
2013-01-23 16:31:32
do gooral/ To ważne, aby mieć świadomość własnej tożsamości, wydaję mi się jednak, że za bardzo żyje Pan przeszłością. Proszę w końcu zaakceptować fakt, że obecnie jesteśmy częścią Śląska, nie Małopolski. Zgadzam się, dla mnie też nie jest to komfortowa sytuacja, ale cóż... chyba już nic nie możemy na to poradzić. Pozdrawiam :)
januszokrzesik
2013-01-23 18:32:51
Relacja z pobytu profesora Glińskiego w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w ostatnią sobotę: wykład, odpowiedzi na pytania studentów, wywiad z gościem - tu zamieszczam linki z podziękowaniem dla redakcji Biznesregionu: http://www.biznesregion.pl/?st=7&dz=9&trans=80 http://www.biznesregion.pl/?st=21&dz=53&art=889 http://www.biznesregion.pl/?st=7&dz=9&trans=82
gooral
2013-01-23 18:42:33
@dr joint// Zasadniczo rozmijamy się w interpretacjach. Dla mnie, historia jest historią a teraźniejszość rzeczywistością, w tym przynależność części Bielska-Białej do historycznego Śląska Cieszyńskiego jak i historycznej Małopolski. Pan zbudował nihilistyczną tezę mającą z rzeczywistością mało co wspólnego, bo niby czym jest akceptowane przez Pana pojęcie Śląska, granicami administracyjnymi województwa ? na tej zasadzie 'opolskie' to już nie Śląsk. Poza tym kiedy to w tak krótkim okresie granice administracyjne wyznaczają czy powiększają region historyczny czy geograficzny ? Czy wg. Pana hipotetyczne przejście powiatów bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego uczyni ze śląskich ich części Małopolskę ? na pewno nie. Teza przez Pana przytoczona jest z natury błędna i wypacza zarówno historię, rzeczywistość jak i tożsamość, aczkolwiek ta ostatnia jest dynamiczna, i może Pan się czuć jak Pan chce, nawet z natury błędnie. Czy możemy coś z tym zrobić ? ależ TAK, właśnie to robimy, z tym, iż uważam, że stanowczo za mało. Pozdrawiam z Bielska-Białej w Małopolsce, na Podbeskidziu :)
dr joint
2013-01-23 19:56:01
do gooral/ Słusznie Pan zauważył, rozmijamy się w interpretacjach :) To prawda, że Śląsk jako region nie ma nic wspólnego z aktualnymi granicami województwa, zgadzam się z Panem. Ale pisząc o Śląsku miałem właśnie na myśli tylko i wyłącznie województwo :) Z tego też powodu zupełnie nie rozumiem, dlaczego w tak bezpardonowy sposób zaatakował Pan osobę wójta Milówki oskarżając go m.in. o "indolencję tożsamościową". W przeciwieństwie do Pana, wójt zdążył zrozumieć, że znajduje się w nowej rzeczywistości i od teraz Milówka, podobnie jak Bielsko-Biała, jest częścią województwa śląskiego. A zatem określenie "na Śląsku" nie uwłacza niczyjej godności. To nie ma nic wspólnego z tożsamością. Szanuje to, że z takim uporem maniaka pielęgnuje Pan historyczną wartość naszego regionu, wykazując tym samym jego silne powiązania z Małopolską. Tak trzymać. Ale też z drugiej strony nikogo nie ganić, jeśli ktoś mówi, że znajdujemy się na "na Śląsku" bo to nie jest żaden błąd. Pozdrawiam z Bielska-Białej, w województwie śląskim, na Podbeskidziu :)
gooral
2013-01-23 20:11:41
@dr joint// sądzę, że nie musimy się rozmijać, a zrozumienie Pana dla mojej postawy może być bliskie akceptacji. Mój osąd określeń 'na Śląsku' w przypadku np.Milówki jest krytyczny, gdyż takie rozmycie pojęciowe prowadzi do udziwnień i fałszowania rzeczywistości, akceptuję i sam mogę uzywać 'w Milówce w śląskim' (w domyśle, województwie) Pozdrawiam również, z Bielska-Białej, w województwie śląskim, na Podbeskidziu :)
gooral
2013-01-23 20:19:21
P.S. notabene to województwo powinno się nazywać 'śląsko-małopolskie' skoro jest 'kujawsko-pomorskie', i nie byłoby problemu. Jednak z tego co pamiętam to lobby śląskie w sejmiku wojewódzkim odrzuciło herb 'śląsko-małopolski' (pół tarczy z orłem górnośląskim, pół z małopolskim) co znakomicie świadczy o 'jedyniesłusznym' kierunku, że nie wspomnę np. o zmianie nazwy Bezkidzkiego Związku Narciarskiego na Śląsko-Beskidzki Związek Narciarski.
gooral
2013-01-23 22:35:19
oczywiście 'Beskidzkiego', pani Anna Gramatyka byłaby niepocieszona :)
aliveinchains
2013-01-25 15:00:45
różnie ludzie podchodzą do regionalizmów, niektórzy patrza na mapke z plamkami wojewodztw, inni, na szczęście widzą sprawy pod innym kontekstem. Mianowicie - wolę by BB było tożsame tak jak w przewodnikach - z Beskidami, lub ewentualnie kontekst historyczno-kulturowy. Okreslenia Galicja i SCI są dobre. Róznice mentalne i kulturowe między SCI a innymi częściami śląska sa bardzo widoczne, nie mozna mówić o jakimś jednolitym Śląsku, podobnie o jednolitej wielkiej Małopolsce. Dla mnie Kraków ma znacznie wiecej wspólnego z Rzeszowem, niż z takimi Kielcami czy Lublinem. Wiem, że zabory minęły dawno, ale jakos do tej pory widać różnice mentalne i kulturowe. Pech, że przypadły na 19wiek...do tej pory widac tego skutki.

Informacje:


Janusz Okrzesik


Urodzony 49 lat temu w Bielsku-Białej, absolwent Liceum im. Żeromskiego w Bielsku-Białej i Uniwersytetu Warszawskiego.

Doktor nauk politycznych (doktorat na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach), wykładowca Uniwersytetu Śląskiego i Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej.

Autor wielu publikacji, najbardziej dumny jest z podręcznika akademickiego 'Ustrój polityczny RP. Wprowadzenie', którego jest współautorem oraz z ostatnio wydanych książek: "Polski Senat. Studium politologiczne" oraz "Obywatele dyplomaci".

Były parlamentarzysta, poseł w latach 1989-1991 i senator w latach 1993-2001. Za swoje największe osiągnięcia polityczne uważa aktywny udział w ruchu 'Solidarności' i odzyskaniu niepodległości w 1989 r., udział w demontażu komunistycznej bezpieki i cenzury oraz wprowadzenie do polskiej konstytucji nowoczesnych zapisów chroniących środowisko naturalne. Jako największą porażkę w polityce odbiera swoją bezsilność przy likwidacji województwa bielskiego.

Cztery razy wybrany przez mieszkańców Bielska-Białej na radnego, po 15 latach zrezygnował z mandatu by objąć funkcję prezesa TS Podbeskidzie. Po wieloletniej przygodzie z Unią Wolności pozostaje od lat bezpartyjny.

Ma w domu mnóstwo książek, nie ma za to telewizora.

Dużo podróżuje, był w prawie 40 krajach na czterech kontynentach.

Archiwum:


2013
» październik (2)
» wrzesień (2)
» sierpień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (3)
» maj (1)
» kwiecień (2)
» marzec (4)
» luty (3)
» styczeń (4)

2012
» grudzień (4)
» maj (7)
» kwiecień (3)
» marzec (1)
» luty (3)

2011
» grudzień (3)
» listopad (1)

2010
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (2)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» styczeń (2)

2009
» grudzień (1)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (1)
» sierpień (1)
» lipiec (1)
» czerwiec (4)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» marzec (3)
» luty (6)
» styczeń (7)

2008
» grudzień (4)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (4)
» sierpień (2)
» lipiec (3)
» czerwiec (6)
» maj (7)
» kwiecień (5)
» marzec (9)
» luty (9)

Ostatnie komentarze


[bb]
Panie Okrzesik. Minęło 10 lat od Pana "poezji" dot. końskich zaprzęgów i bolka i lolka...
[]
Several of these games are worth some time and are actually beddckegadfadddc
[jan]
Tu nie ma co komentowac.Ksiezy i biskupów którzy beda pozwalac na profanacje kosciolow po prostu...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 858318
Newsów: 147
Komentarzy: 4761
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Ogłoszenia parafialne, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała