januszokrzesik.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
januszokrzesik.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - januszokrzesik.blog.bielsko.pl
« strona główna

Komentarzy (23)

Miodek o Podbeskidziu

  

Ten wpis dedykuję wszystkim mądralom, podważającym poprawność określenie "Podbeskidzie". Iluż ich się już naprodukowało, także na tym blogu, wyśmiewając rzekomo błędną konstrukcję językową! Trudno do takich intelektualnych inwalidów trafić argumentami, spróbuję więc inaczej: poprzez autorytet. Nie, nie mam na mysli siebie :-) Otóż syn podesłał mi znaleziony w sieci filmik z prof. Miodkiem, w którym ten wybitny polski językoznawca (i w dodatku Ślązak)wypowiada się na temat nazwy Podbeskidzie oraz Bielsko-Biała. Wyjaśnia tam pochodzenie i konstrukcje językową obu nazw i podaje analogiczne przykłady innych nazw. Tym, którzy uważają że futbol nie promuje naszego miasta, dopowiem że profesor zainteresował się tymi nazwami z powodu meczu piłkarskiego Śląsk Wrocław - Podbeskidzie Bielsko-Biała.

Oto link do filmiku z wypowiedzią Profesora:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ry6GErJNH5E

Niestety, przy tej okazji przypomniałem sobie inną wypowiedź innego profesora, tym razem dr. hab. Antoniego Barciaka z Uniwersytetu Śląskiego. Otóż na łamach pewnego futbolowego brukowca oznajmił on, że: "Nazwa Podbeskidzie pojawiła się dopiero z Armią Czerwoną w 1945 roku". Oczywisty absurd tej wypowiedzi wynika z dwóch przesłanek: po pierwsze, dostępne źródła historyczne potwierdzają, że nazwa "Podbeskidzie" funkcjonowała znacznie wcześniej, po drugie, łączenie etymologii słowa "Podbeskidzie" z jakąś militarną czy polityczną interwencją radziecką nie znajduje żadnego pokrycia w faktach. Jak widać, bycie profesorem nie zabezpiecza przed publicznym zrobieniem z siebie idioty. O czym na każdym kroku i ja, choć tylko doktor, muszę pamiętać :-)

2013-01-05 | Dodaj komentarz
aliveinchains
2013-01-06 00:48:14
Dla RAŚistów i środowisk powiązanych czy sympatyzujacych istnieje "jedna, święta" granica między Górnym Śląskiem a Małopolską - jest nią rzeka Biała. I na nic argumenty, jakże mocne, co do podziału Śląska po wojnach śląskich, 1773r, powstanie A-W. Na nic fakt, że Bielsko i Biała to było jedno państwo. Na nic argument, że do teraz widać silniejsze związki wzdłuż Białej niż południowej cześci Wisły. Zauważy pan, że nasi oponenci jakoś celowo omijają okres Austrii 18w, 1 poł. 19w i okresu k.u.k. Podbeskidzie wiadomo - wtedy mało albo i nikt nie stosował tej nazwy, niemniej jednak Ferdynad - następca tronu A-W zamordowany w Sarajewie widział SCI i Galicję zachodnią jako jednen kraj przyszłej federacji. Tak więc co się nie dokonało wtedy było nieuniknione potem. Nazwa - rzecz wtórna, ale Podbeskidzie brzmi bardzo poetycko.
Konrad
2013-01-06 16:16:39
Przeciwnicy Podbeskidzia, boją sie jego odrębności politycznej w tym województwie. Bielsko-Biała, ma o tyle pecha że jesteśmy wbici miedzy Katowice, a Kraków. Tego problemu nie ma np. Rzeszów. W momencie kiedy mwói się o regionie Podkarpacia, nie wzbudza to takich emocji jak słowo Podbeskidzie. Ono oznacza odrębność zwłaszcza od tego twardego GOP-u. W momencie budowania politycznej odrębności Sląska od Polski, taka postawa pewnej części ludzi z pewnego miasta i miasteczek, budzi zaniepokojenie w szeregach małych rewolucjonistów.
Grego
2013-01-07 10:44:31
To że Podbeskidzie nie istnieje, nigdy nie istniało i nie może istnieć jest elementem ślązakowskiego wyznania wiary. Przekonywać ich to tak jakby z talibem dyskutować nad słusznością szariji. Gwarantowany brak efektu. Natomiast tolerować tych poglądów też nie można bo nam wlezą z nimi na głowę. Cenny link. :)
mądrala z Hałcnowa
2013-01-07 11:33:08
To że w Bielsku Śląsk nie istnieje, nigdy nie istniał i nie może istnieć jest elementem podbeskidzkiego wyznania wiary. Przekonywać ich to tak jakby z talibem dyskutować nad słusznością szariji. Gwarantowany brak efektu. Natomiast tolerować tych poglądów też nie można bo nam wlezą z nimi na głowę
ck_slask
2013-01-07 11:35:49
a Haucnów jest śląski? Ha ha... Rozwalajace jest jak niemców haucnowskich oberschlesierzy wsadzają do tego samego worka o nazwie tzw. narodowość slunska
mądrala z Hałcnowa
2013-01-07 11:42:41
Podbeskidzianin nie umie czytać ze zrozumieniem. Nie napisałem że Hałcnów jest śląski, podpisałem się tak bo z Hałcnowa jestem a mimo to szanuję niezaprzeczalną śląskość Bielska i o Bielsku pisałem w odniesieniu do Śląska. Oczekuję na dalsze obelgi.
gooral
2013-01-07 12:50:11
dla apologetów śląskości świat będzie zawsze 0/1. Historyczna ślaskość byłego Bielska jest faktem niezaprzeczalnym, takim samym jak małopolskość byłej Białej. Po zmianach po IIwś i połączeniu obu miast oraz kilkukrotnym wzroście ludnościowym i terytorialnym miasto w swojej historycznej i dawnej administracyjnie śląskiej części, etnicznie niemieckiej, nie przyjęło śląskiego charakteru. Nowi mieszkańcy którzy napłynęli z małopolskich gmin oraz w wyniku migracji powojennych wytworzyli nową tożsamość miasta, czerpiącą głównie z tradycji beskidzkich i małopolskich. Obecnie Bielsko-Biała poza administracyjną przynależnością i historią nie może być przypisywana do Śląska bez równoważnego przypisywania z Małopolską. 'Podbeskidzie' wydaje się trafnym określeniem dla tego miejsca na ziemi : )
xyz
2013-01-07 13:25:10
http://www.gornoslaskie.pl/files/mapagornyslask.jpg
jo!
2013-01-07 14:28:11
Panie Doktorze. Wszystko pięknie, jednak profesor Miodek mówi tylko o JĘZYKOWEJ POPRAWNOŚCI określenia PODBESKIDZIE - nie ma to nic wspólnego z geografią.
Angus
2013-01-07 14:36:03
i otwiorzył się po raz kolejny worek z wtórnymi, banalnymi komentarzami, po 1000-kroć już powtarzanymi. Jak powiadała moja babcia z podbeskidzkiej Mesznej - "wkoło Wojtek jedno i to samo".
januszokrzesik
2013-01-07 14:36:36
do jo! / A o czym innym ja mówię? Też o poprawności językowej, która wielokrotnie była podważana i wyśmiewana, także na tym forum. Mój wpis odnosi się do spraw językowych właśnie i do żadnych innych. Nigdzie nie napisałem że prof. Miodek wypowiadał się w sprawach geografii czy tym bardziej polityczno-historycznych. Z czym więc polemizujesz? Proszę o odrobinę intelektualnej dyscypliny i ewentualne uprawianie polemiki z tym co napisałem, a nie z tym co sobie wyobrażasz na ten temat. Właśnie taki elementarny brak dyscypliny umysłowej uniemożliwia nie tylko wzajemne zrozumienie swoich intencji i argumentów, ale w ogóle jakąkolwiek rozsądną rozmowę.
dr joint
2013-01-07 15:06:35
Dziwi mnie, jak w ogóle można kwestionować poprawność określenia "Podbeskidzie". Przecież w tym wyrazie nie ma nic (bynajmniej dla mnie), co można by uznać za kontrowersyjne czy budzące wątpliwości. To chyba logiczne, że skoro region Bielska-Białej i okolic znajduje się u podnóża Beskidów, mówimy o nim PODbeskidzie i nie ma w tym nic dziwnego. Z punktu widzenia językowego temat jest zamknięty.
Grego
2013-01-07 15:36:58
Nie spotkałem się nigdy z tym, żeby ktoś negował śląskie korzenie dawnego miasta Bielska. Tak że mądralo z Hałcnowa piękny strzał kulą w płot.
jo!
2013-01-07 20:08:41
"Ten wpis dedykuję wszystkim mądralom, podważającym poprawność określenie "Podbeskidzie". " - Jeżeli dobrze widzę to nie precyzuje Pan o jaką poprawność miał Pan na myśli. Pozdrawiam!
januszokrzesik
2013-01-07 20:27:41
jo! / No jeżeli ograniczyłeś się do przeczytania tylko pierwszego zdania, to rozumiem. Bo już w drugim jak byk stoi, że chodzi o poprawność językową. Ot, taka drobna manipulacja. Ale to też trzeba umieć, bo inaczej wychodzi się na ignoranta :-)
jacob
2013-01-07 23:23:37
Oczywiście, że piłka nożna i nazwa Podbeskidzie promuje nasze miasto, nawet chyba bardziej niż się Panu wydaje. Proszę sobie otworzyć portal gazeta.pl, zakładka ekstraklasa i spojrzeć na tabelę, wszystkie zespoły pochodzą z jakiegoś miasta, a lokalizacja Podbeskidzia jest tak oczywista, iż nie dopisano Bielsko-Biała. Według mnie istnieją trzy tezy dla nieobecności nazwy miasta, albo dla dziennikarzy na Czerskiej nazwa Podbeskidzie jest tak oczywista, iż nie trzeba doprecyzować jej miastem. Albo uznali, że Podbeskidzie jest klubem całego regionu i nie wypada dopisywać miasta wiodącego, albo co chyba najbardziej prawdopodobne mylą Bielsko-Białą z Białą Podlaską i Bielskiem Podlaskim i dla świętego spokoju nie chcą podpaść naczelnemu.
krzysiek
2013-01-08 06:35:35
do tego wyżej/ jeśli ktoś wiedzę o świecie czerpie z gazeta.pl, to miewa takie dylematy.
Rajmund Pollak
2013-01-08 18:40:27
Panie Januszu. Podbeskidzie to Nasza Mała Ojczyzna, która jest nierozerwalną częścią Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Podbeskidzie będzie istniało dopóki istnieją nasze piękne Beskidy . RAŚ prędzej czy później padnie, a Podbeskidzie nadal pozostanie jednym z najpiękniejszych regionów Polski! Pozdrawiam
bbbb
2013-01-10 11:29:48
Ciekawe czy autor bloga skomentuje śmierć bł.p. Michała Smolorza.
januszokrzesik
2013-01-10 11:50:11
Nie, ale się za niego pomodlę
mateusz
2013-01-10 15:10:23
media w Polsce sa podporzdkowane Tuskowi i jego elicie. Co maja mówić to tlyko kłamstwo ubrane w suknię prawdy- takije która ma przekonac naród do ich racji. Jest to dla mnie Polaka cos co pozwala mi twierdzic iz w Polsce wolnośc słowa jest ograniczana.
Ryci
2013-01-27 18:59:12
Dla tych co mają wątpliwości gdzie leży Bielsko: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=rNyEdXdGu18
bielitzer
2013-01-27 19:05:23
Dla wszystkich, którzy kompletnie nic nie rozumieją, nawet tego czego dotyczy dyskusja w której biorą udział - dejcie se siana, zajmijcie się swoimi szlyzjerskimi rojeniami. Ryci do życi!

Informacje:


Janusz Okrzesik


Urodzony 49 lat temu w Bielsku-Białej, absolwent Liceum im. Żeromskiego w Bielsku-Białej i Uniwersytetu Warszawskiego.

Doktor nauk politycznych (doktorat na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach), wykładowca Uniwersytetu Śląskiego i Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej.

Autor wielu publikacji, najbardziej dumny jest z podręcznika akademickiego 'Ustrój polityczny RP. Wprowadzenie', którego jest współautorem oraz z ostatnio wydanych książek: "Polski Senat. Studium politologiczne" oraz "Obywatele dyplomaci".

Były parlamentarzysta, poseł w latach 1989-1991 i senator w latach 1993-2001. Za swoje największe osiągnięcia polityczne uważa aktywny udział w ruchu 'Solidarności' i odzyskaniu niepodległości w 1989 r., udział w demontażu komunistycznej bezpieki i cenzury oraz wprowadzenie do polskiej konstytucji nowoczesnych zapisów chroniących środowisko naturalne. Jako największą porażkę w polityce odbiera swoją bezsilność przy likwidacji województwa bielskiego.

Cztery razy wybrany przez mieszkańców Bielska-Białej na radnego, po 15 latach zrezygnował z mandatu by objąć funkcję prezesa TS Podbeskidzie. Po wieloletniej przygodzie z Unią Wolności pozostaje od lat bezpartyjny.

Ma w domu mnóstwo książek, nie ma za to telewizora.

Dużo podróżuje, był w prawie 40 krajach na czterech kontynentach.

Archiwum:


2013
» październik (2)
» wrzesień (2)
» sierpień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (3)
» maj (1)
» kwiecień (2)
» marzec (4)
» luty (3)
» styczeń (4)

2012
» grudzień (4)
» maj (7)
» kwiecień (3)
» marzec (1)
» luty (3)

2011
» grudzień (3)
» listopad (1)

2010
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (2)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» styczeń (2)

2009
» grudzień (1)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (1)
» sierpień (1)
» lipiec (1)
» czerwiec (4)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» marzec (3)
» luty (6)
» styczeń (7)

2008
» grudzień (4)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (4)
» sierpień (2)
» lipiec (3)
» czerwiec (6)
» maj (7)
» kwiecień (5)
» marzec (9)
» luty (9)

Ostatnie komentarze


[bb]
Panie Okrzesik. Minęło 10 lat od Pana "poezji" dot. końskich zaprzęgów i bolka i lolka...
[]
Several of these games are worth some time and are actually beddckegadfadddc
[jan]
Tu nie ma co komentowac.Ksiezy i biskupów którzy beda pozwalac na profanacje kosciolow po prostu...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 858342
Newsów: 147
Komentarzy: 4761
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Miodek o Podbeskidziu, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała