januszokrzesik.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
januszokrzesik.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - januszokrzesik.blog.bielsko.pl
« strona główna

Komentarzy (11)

Każdy kryzys jest szansą

  

Nowym prezesem TS Podbeskidzie został Wojciech Borecki. Z tych opcji, które wczesniej wchodziły w grę, ta jest ewidentnie najlepsza. Nie przychodzi mi to łatwo napisać, ale to naprawdę dobry ruch ze strony "starego-nowego" właściciela, czyli Ratusza. Daje szansę na przełamanie impasu, w którym klub tkwi co najmniej od roku. W tym czasie zarządzali klubem urzędnicy, bojący sie podejmować samodzielnie decyzje, nie znający się na futbolu, których jedynym marzeniem było nie sprawiać kłopotów. Borecki to przeciwieństwo tych cech, a przede wszystkim gość który wie, że do sukcesu, oczywiście oprócz niezbędnej dozy szczęścia, potrzebna jest też ciężka praca. Kończy sie okres w TSP, w którym zarządzający tym klubem myśleli, że to wszystko "robi się samo".

Mam nadzieję, że zmiany nie zakończą się na wymianie prezesów, ale sięgną także rady nadzorczej, której członkowie biernie akceptowali politykę "faktów niedokonanych", prowadzoną przez nieszczęsnego Glogazę, tolerowali też jego zachowania przynoszące klubowi olbrzymie straty wizerunkowe. Część odpowiedzialności za sportową i medialną katastrofę spada także na członków rady.

Nowemu prezesowi życzę kilku rzeczy. Po pierwsze,by znalazł złoty środek między samodzielnością zarządu a lojalnością wobec właścicieli. Po drugie, by przepędził z okolic klubu dotychczasowych podpowiadaczy, którzy chcieli mieć wpływ nie ponosząc odpowiedzialności; to się zawsze źle kończy. Po trzecie, żeby udało mu się zatrzymać szalone pomysły transferowe, czyniące z TSP filię szpitala geriatrycznego. Kurs na młodzież: jest Kupczak w Tychach, może Ceglarz z Termaliki da się skusić na ekstraklasę, może trzeba dać szansę Janeczce? Po czwarte, żeby znalazł wspólny język z kibicami, z jednej strony kończąc epokę ciągłych protestów, z drugiej powstrzymując narastające upolitycznienie trybun (a właściwie jednej trybuny). Po piąte, żeby po swojej kadencji, niezależnie ile potrwa, zostawił po sobie nowy system szkolenia młodzieży, bo ten który jest - nie zdaje egzaminu. Noi i po szóste - utrzymania w ekstraklasie. Choć tu uważam, że prezes powinien byc rozliczany z ekstraklasy w perspektywie półtorarocznej, to będzie nie tylko bardziej realne, ale i uczciwsze wobec Boreckiego.

Idzie, idzie, Podbeskidzie!

2012-12-28 | Dodaj komentarz
bogdanbo
2012-12-29 00:25:24
Obowiązkowo dołączam się do życzeń dla nowego Prezesa. A jeśli uda mu się zrealizować wszystkie te punkty ale za wyjątkiem np. czwartego i trybuna będzie wrzała, mruczała, politykowała mimo sukcesów TS Podbeskidzie to ... da się z tym żyć!
dr joint
2012-12-29 08:04:43
Nie wydaje mi się, żeby zmiana prezesa mogła w jakimś większym stopniu polepszyć sytuację w TSP. W tej decyzji bardziej dopatrywałbym się zabiegów stricte marketingowych, mających na celu ocieplenie wizerunku Podbeskidzia. Tu nie chodzi przecież o poważne zmiany. Po prostu, Pan Glogaza za bardzo nadszarpnął reputację klubu, stało się więc jasne, że był niewygodny dla Ratusza. To oznaczało, że musi nastąpić zmiana. Myślę, że Pan Borecki nie jest nawet świadomy faktu, iż stał się obiektem cynicznej gry urzędników. Przypomina mi to trochę sytuację z kandydatem PIS-u na premiera, prof. Glińskim. Skazany z góry na porażkę, wplątany nie z własnej woli w polityczną rozgrywkę, błaznując miał prawdziwe nadzieje na przejęcie realnej władzy w państwie. Komiczne. Oczywiście, nie neguję zasług Pan Boreckiego na rzecz TSP. Tym, czego dokonał, na zawsze wpisał się w historię tego klubu. Mimo wszystko jednak, (jako zagorzały pragmatyk) oceniam tę inicjatywę surowo i uważam, że nic z tego nie będzie. Ale nie ukrywam, że bardzo chciałbym się mylić. W końcu, jakaś uboższa byłaby ta ekstraklasa bez naszego TSP...
gooral
2012-12-29 08:45:42
pierwsze posunięcia nowego prezesa tj. pożegnanie się z 11-a zawodnikami (co przeczy tezom @dr jointa) napawa optymizmem. Może nie samo pożegnanie się, ale cel który leży u podstaw tej decyzji. Wszystkiego najlepszego, panie prezesie Borecki. Idzie idzie Podbeskidzie !
Grego
2012-12-29 10:38:31
Lepiej późno niż wcale. Nie jestem fanem piłki, ale zasmucające było to co się działo z TSP. Zmiana jaka by nie była, z pewnością nie będzie zmianą na gorsze. :)
P.
2012-12-29 21:50:25
Jak się dowiedziałem jakiś czas temu, że za Glogazę ma przyjść Radwan, to miałem nadzieję, że źle usłyszałem i na szczęście chyba rzeczywiście tak było. Borecki dostaje w Bielsku-Białej duży kredyt zaufania i mam nadzieję, że nie będzie musiał pracować tak, aby przypodobać się władzom miasta, lecz tak, aby uczynić jak najwięcej dobrego dla klubu.
dr joint
2012-12-29 22:12:01
do gooral/ Z reguły dzieje się tak, że pierwsze decyzje prawie każdej, wysoko postawionej osoby na stanowisku kierowniczym, mają charakter pokazowo-demonstracyjny. Nie ma się co temu dziwić. Kryje się za tym jasno określony cel - wykreowanie pewnego kierunku, w jakim będzie podążać dalsza działalność tej osoby. Jeśli Prezes Borecki faktycznie z taką determinacją i konsekwencją będzie robił porządki w klubie, nie napotykając przy tym żadnych przeszkód, to chwała mu za to i ja mu życzę jak najlepiej. Jednak proszę nie zapominać, że to dopiero początek jego prezesury i póki co, stąpa on po śliskim gruncie. Bądźmy realistami. Wszystko może się jeszcze zmienić, więc sugeruję nieco odłożyć w czasie obalanie moich tez :)
bogdanbo
2012-12-30 01:38:17
dr Joint/ Co najwyżej hipotezy i nie obalanie ale podważanie. Bądżmy póki co dobrej myśli, Do Siego Roku! I oby nam się nie śniły takie koszszmary jak @P z R.R. w roli głównej :(
Grego
2012-12-30 10:36:55
Dobrze by było pamiętać w przyszłości (kiedy przyjdzie czas ocen) jaką schedę obejmuje nowy prezes. Stary zwiał, ale pozostawił po sobie dymiące zgliszcza dawnego TSP.
Konrad
2013-01-03 21:05:38
Obecnie zaczyna sie jazda, trener Sasal, zwyczajnie powiedział stop, nie podołał wizji nowego prezesa TSP. Co sie za tym kryje, jak wiadomo ekstarklasa nas nie trawi i chętnie wraz z Bełchatowem wystrzeli nas ...w dół. Jak bardzo władza w klubie jest pogodzona ze spadkiem? Czy wizja prezesa Boreckiego, nie stawia klubu pogodzonego ze spadkiem i teraz bedzie ogrywanie zawodników aby za rok czy dwa lata znowu awansowac do elity? Z drugiej strony czy przewijające sie w mediach wzmocnienia transferowe, na pewno pomogłyby klubowi w realizacji celu i zajęciu przynajmniej 14 miejsca na koniec rundy wiosennej sezonu 2012/13?
Konrad
2013-01-11 13:40:59
Być może to będzie jedna z ostatnich szanas aby znaleźć dobre rowiazanie na przyszłość " Debata o Podbeskidziu". Ja będe w pracy kiedy osoby mniej lub bardziej związane z ekstraklasowym klubem piłkarskim z Bielska-Białej, będą rozmawiać o tym co było, co jest no i co będzie w przyszłości. Ważne jest aby poprzez formę dialogu znaleziono dobre rozwiazania z myślą o przyszłości właśnie. Fakt, że kolejny raz Podbeskidzie BB, walczy o przetrwanie, to żadna nowośc z historii klubu. Nowością nie powinno być także stwierdzenie, że zdobywanie tytułów Mistrzów Polski czy pucharów naszego kraju, powinno być czynnikiem, który powinien warunkować dalszy dynamiczny rozwój klubu. Nie ma bowiem znaczenia, że TSP, na dzień dzisiejszy jest w ogonie ekstraklasy. Jeszcze 4-5 lat temu zapowiedzi awansu do ekstraklasy były wyśmiewane oraz wykpione przez szyderców i tych co są wrogo nastawieni do miasta BB oraz TSP. Skoro udało sie wywalczyć awans do ekstraklasy, tak w przyszłości mozna śmiało walczyć o MP w piłce nożnej. Ani jeden klub nawet zasłużony nie jest z urzędu zakwalifikowany do zdobywania pucharów na naszym krajowym podwórku, inaczej taki sport nie miałby sesnu. Wygrywa ta drużyna, która po 30 kolejkach zgromadzi największą ilośc punktów, to moze dotyczyć także Podbeskidzia Bielsko-Biała!! Nie słowa, ale czyny to zadecyduje o przyszłości tego klubu. Debata bedzie tylko takim fundamentem, czy prowadzący klub są w stanie przełamać w sobie tą niechęć do uczestniczenia w zawodach sportowych nie dla zabawy, ale tak na serio, na poważnie. TS Podbeskidzie, dzisiaj to nie jest tylko klub sportowy, to takze miejsca pracy dla sportowców oraz zarządu klubu i pracowników każdego szczebla. To są ludzie, nie tylko piłkarze, ale inni pracownicy klubu, wielu mieszkańców naszego miasta, zatrudnieni w klubie, płacący podatki w mieście gdzie potem miasto ma udziały w podatkach. Faktycznie być może nie wielu jest piłkarzy, którzy są mieszkańcami BB i tutaj płacą podatki, ale są i tacy, a ich wysokość, w znaczny sposób przebija średnia na głowę mieszkańca BB. Jeżeli sport w BB, bedzie sie rozwijał, będa sponsorzy, piłkarze beda grali w BB, w ekstraklasie, miasto także bedzie miało pieniadze w postaci podatków. Już to powoduje, że warto wspierać sport zawodowy, bo to nie jest wykładanie pieniedzy na marne. Dzisiaj jest biedne, ale nie znaczy, że biednie musi być zawsze. Za 2 lata oddany bedzie nowy stadion piłkarski, Legia czy Zagłębie Lubin, pokazali jak można odciażyć gminę czy klub od utrzymywania, nowych, drogich obiektów sportowych. To raz, a po drugie, nowy stadion to nowe szanse na rozwój sportu zawodowego. Podbeskidzie BB, ma tą przewagę w Polsce, że otwiera się na cały region byłego woj. bielskiego, tego luksusu nie ma żadne inne miasto w kraju. Dzięki temu poszukiwanie, najlepszych, młodych piłkarzy z regionu do SMS BBTS, jak i sponsorów dla klubu, powinno w niedalekiej przyszłości procentowac na korzyść Podbeskidzia BB.
Konrad
2013-04-27 21:44:36
Wypada mieć nadzieję i przekonanie, że ta walka o utrzymanie ekstraklasy w Bielsku-Białej, odbywa się w sporotwej i uczciwej atmosferze, a Pan Borecki oraz piłkarze Podbeskidzia BB, są naprawde prawdziwymi bohaterami pracujacymi dla klubu i dbajacymi o pozytywny wizerunek miasta Bielska-Białej! Podobnie jak po zwycięstwach Podbeskidzia BB, w Chorzowie, Zabrzu czy dzisiaj w Gdańsku, pojawiają sie mam nadzieje złośliwe i wredne komentarze jakoby piłkarski poker miał sie dobrze, a TSP, kupowało mecze. Naprawdę, mam nadzieję, że to z powodu dobrej formy sportowej zawodników TSP, oraz z powodu lekceważenie klubu przez innych ligowców, wyniki osiągane przez "Górali" sa wiecej niż zadowalajace. Przykre jest to, że nie które osoby nie moga sie pogodzić z obecnym stanem faktycznym. Bez zadnej wiedzy oraz dowodów w sposób chamski doszukują sie w tej sprawie drugiego dna, a przecież Podbeskidzie z powodu afery korupcyjnej już bardzo ucierpiało i każda nastepna tego typu afera, zmiotłaby klub z powerzchni ziemi, a miasto i sponsorów naraziliby na ogromne straty wizerunkowe. Nie mówiąc już lawinowym odwrocie od piłki nożnej kibiców. Wypada mi życzyć utrzymania Podbeskidzia BB, w ekstraklasie zwłasza teraz co i jaki poziom sportowy prezenrtują, a nowemu prezesowi oraz byłemu ( za kadencji którego ten awans do elity stał sie faktem ) życzę, aby plotki o pozakulisowych, okazały sie nieprawdziwe oraz żeby były tępione jak to jest tylko i zgodnie z prawem możliwe. Nie mogą internauci bezkarnie opluwac klub i to tylko dlatego, że wielu cieszyło sie z sytuacji w jakiej znalazł sie klub po rundzie jesiennej. Przecież już jeden redaktor dużej i waznej gazety miał czelność skomentowac zwycięstwo Podbeskidzia BB, w Chorzowie, ten artykul nie uszedł płazem i mam nadzieje, że nie ujdzie płazem tym osobom, które w taki sposób komentują zwyciestwa TSP BB w ekstraklasie.

Informacje:


Janusz Okrzesik


Urodzony 49 lat temu w Bielsku-Białej, absolwent Liceum im. Żeromskiego w Bielsku-Białej i Uniwersytetu Warszawskiego.

Doktor nauk politycznych (doktorat na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach), wykładowca Uniwersytetu Śląskiego i Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej.

Autor wielu publikacji, najbardziej dumny jest z podręcznika akademickiego 'Ustrój polityczny RP. Wprowadzenie', którego jest współautorem oraz z ostatnio wydanych książek: "Polski Senat. Studium politologiczne" oraz "Obywatele dyplomaci".

Były parlamentarzysta, poseł w latach 1989-1991 i senator w latach 1993-2001. Za swoje największe osiągnięcia polityczne uważa aktywny udział w ruchu 'Solidarności' i odzyskaniu niepodległości w 1989 r., udział w demontażu komunistycznej bezpieki i cenzury oraz wprowadzenie do polskiej konstytucji nowoczesnych zapisów chroniących środowisko naturalne. Jako największą porażkę w polityce odbiera swoją bezsilność przy likwidacji województwa bielskiego.

Cztery razy wybrany przez mieszkańców Bielska-Białej na radnego, po 15 latach zrezygnował z mandatu by objąć funkcję prezesa TS Podbeskidzie. Po wieloletniej przygodzie z Unią Wolności pozostaje od lat bezpartyjny.

Ma w domu mnóstwo książek, nie ma za to telewizora.

Dużo podróżuje, był w prawie 40 krajach na czterech kontynentach.

Archiwum:


2013
» październik (2)
» wrzesień (2)
» sierpień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (3)
» maj (1)
» kwiecień (2)
» marzec (4)
» luty (3)
» styczeń (4)

2012
» grudzień (4)
» maj (7)
» kwiecień (3)
» marzec (1)
» luty (3)

2011
» grudzień (3)
» listopad (1)

2010
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (2)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» styczeń (2)

2009
» grudzień (1)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (1)
» sierpień (1)
» lipiec (1)
» czerwiec (4)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» marzec (3)
» luty (6)
» styczeń (7)

2008
» grudzień (4)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (4)
» sierpień (2)
» lipiec (3)
» czerwiec (6)
» maj (7)
» kwiecień (5)
» marzec (9)
» luty (9)

Ostatnie komentarze


[bb]
Panie Okrzesik. Minęło 10 lat od Pana "poezji" dot. końskich zaprzęgów i bolka i lolka...
[]
Several of these games are worth some time and are actually beddckegadfadddc
[jan]
Tu nie ma co komentowac.Ksiezy i biskupów którzy beda pozwalac na profanacje kosciolow po prostu...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 858334
Newsów: 147
Komentarzy: 4761
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Każdy kryzys jest szansą, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała