januszokrzesik.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
januszokrzesik.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - januszokrzesik.blog.bielsko.pl
« strona główna

Komentarzy (30)

Wątek o śmieciach

  
Ponieważ pod wpisem o historii Bielska i Białej rozgorzała dyskusja o śmieciach, zaśmiecająca główny temat, na słuszną uwagę jednego z dyskutantów tworze nowy wątek i przenoszę wpisy nie dotyczące historii miasta do tego wątku. Zachęcam do dyskusji na temat nowego podatku śmieciowego.
2012-12-19 | Dodaj komentarz
bogdanbo
2012-12-19 16:05:56
Panie Januszu / zupełnnie offtopowo/ Wypowiedż w debacie "Biznesu Regionu" opisana w artykule "Ile za kubeł?" to wstyd i paranoja. Jaka debata publiczna? 6 -7 osób? Reprezentujących władze miasta i oficjalne stanowisko - brawo. Zanim napisze pan coś bezsensownego na temat ustawy śmieciowej (a niezmiernie rzadko zdarza się Panu palnąć takie głupstwa jak na tej "debacie") proszę wejść na tutejsze forum - link "Dyskusje" - i zapoznać się z prawdziwą debatą publiczną prowadzoną na co najmniej czterech wątkach. Na dwóch od lat, na kolejnych dwóch ostatnio, po zaproponowaniu przez Ratusz wysokości nowego podatku. Jutro posiedzenie łączne trzech komisji, pojutrze RM. Najgorsze jest to, że pani Magdalena Sobczak mówiła ewidentną nieprawdę a wszyscy jej przytakiwali.
januszokrzesik
2012-12-19 16:06:14
Panie Bogdanie, ale konkretnie o jaką moją wypowiedź Panu chodzi? Odniosę się i pokajam jak trzeba, ale muszę wiedzieć o co chodzi. Z góry proszę by nie obarczać mnie odpowiedzialnością za tytuł artykułu czy wypowiedzi innych osób, bo tyle zdołałem wyczytać z Pańskiego poprzedniego postu.
bogdanbo
2012-12-19 16:06:48
Uważa pan za bardzo rozsądny pomysł oparcie opłaty śmieciowej o zużycie wody; Pana zdanie - proszę poczytać wypowiedzi na czterech wątkach, co o tym myślą mieszkańcy (wątki podlinkuję póżniej, poniżej). Za nic proszę się nie kajać, takie jest pańskie zdanie. Cieszy się Pan, że ludzie zaczną oszczędzać wodę - Aqua już na to wpadła i zapobiegawczo podniesiono ceny o 8% na rok 2013. W autobusach miejskich już wystarczająco capi i cuchnie od tych co się nie myją i to bez przyszłego oszczędzania i uchwalonej już podwyżki cen wody, ścieków i wód opadowych. Akcję promocyjną to trzeba było prowadzić przed uchwaleniem ustawy dwa lata temu. Jak wtedy dyskutowałem z posłem Wykrętem, to cieszył się, że będzie taniej bo ściągalność wzrośnie.Dostał ode mnie na piśmie do czego nowa ustawa doprowadzi. Przede wszystkiem mamy w kraju milion umów, zgodnych z KH, KSH i innymi ustawami o obrocie gospodarczym, są zawarte na czas nieokreślony i dotyczą właśnie wywozu śmieci.Przedsiębiorcy, którzy przegrają przetargi w gminach i zostaną z rynku wyrugowani przez duże korporacje, nie odpuszczą i będą się sądzić aż do Strasburga włącznie. A czy mamy taniej mimo iż z wezwaniem podatkowym dotrzemy do wszystkich? W dodatku w naszej gminie zaproponowani stawki najwyższe w Polsce. To, co Pan powiedział o zupełnie innym systemie segregacji czteroskładnikowej przez minione lata, parze w gwizdek i zupełnie innym systemie segregacji jest ewidentną bzdurą ale kolportowaną publicznie, bo nie ma powszechnej znajomości przygotowanej do głosowania Uchwały RM " w sprawie zakresu świadczenia usług" - paragraf 2.1. podpunkty 2), 3), 4). Co do wypowiedzi innych osób - pani Kierownik Biura ds. Gospodarki Odpadami wypiera się, że nie jest to stricte podatek, następnie sama sobie zaprzecza mówiąc, że podchodzi pod ordynację podatkową i ściąganie ... będzie w trybie ordynacji podatkowej. A wszyscy państwo uważają taką pokrętną wypowiedź za ok? Jak coś jest podatkiem to nie bójcie się tego jasno wyartykułować, nie będzie on przez to ani ciut większy niż nowomowna "opłata". Opłata to jest, gdy ilość śmieci jest bezośrednio powiązana z wysokością płatności - od czego ustawodawca nas odciął. Cdn...
januszokrzesik
2012-12-19 16:07:11
No dobrze, to z tego co Pan napisał są dwie rzeczy do mnie: że podoba mi się połączenie kwestii opłat za wodę z opłatami za śmieci oraz że skrytykowałem dotychczas prowadzoną akcję promocyjną. Obie opinie podtrzymuję: z dostępnych według ustawy opcji ta wiążąca śmieci z wodą jest najlepsza. Dalsza dyskusja ma sens jeśli poda Pan lepsze rozwiązanie, inaczej to nic ponad bezpłodne narzekactwo. Nadal też uważam że nie było sensu promować za spore pieniądze przez dwa lata systemu segregacji, o którym już od pewnego czasu (od podjęcia decyzji o budowie zakładu segregacji na wysypisku) wiadomo było, że w promowanej formie nie będzie realizowany. Oprócz wymiernych strat finansowych, za które ktoś powinien "beknąć", jest to też fatalne z punktu widzenia edukacyjnego. Skoro miasto znało przyszłą technologię segregacji to powinno prowadzić promocję dostosowaną do tego właśnie pomysłu. Ta kampania była "obok". Za to że śmierdzi w autobusach proszę mnie nie obwiniać. Gdyby ilość zużywanej wody przekładała się na zapach w środkach masowej komunikacji, w Londynie przechodnie umieraliby zaraz po wejściu do metra. To wciąż kwestia kultury, nie ilości wody. Nie chciałbym także, by obarczał mnie Pan odpowiedzialnością za to, co mówią urzędnicy ratuszowi. Od dłuższego czasu to już nie ten adres.
bogdanbo
2012-12-19 16:07:35
Srednio pan zorientowany w planach segregacji, Uchwała w sprawi zakresu świadczenia usług w punktach, które podałem powyżej stanowi jasno, że będzie kontynuowana okresowa zbiórka wielkogabarytowych,zużytego sprzętu ele4ktr. i ellektronicz., i odbiór ODPADÓW DOSTARCZONYCH DO MIN PUNKTÓW (GNIAZDA "DZWONÓW")
januszokrzesik
2012-12-19 16:19:30
Panie Bogdanie, przeniosłem tę dyskusję tutaj. Rozumiem że w tej fazie skupił się Pan na mojej "średniej" znajomości uchwały RM. Nie zgadzam się z Pańską opinią, uważam że blisko dwuletnia promocja sposobu segregacji który obecnie stanie się marginesem całego systemu - jest marnotrawstwem. Ale to przynajmniej da się dyskutować racjonalnie. Mam propozycję dla Pana: wróćmy do tej dyskusji jutro, po przespaniu spokojnej nocy. I wtedy poproszę Pana o odpowiedź na pytanie, czy tak zarysowana różnica zdań uzasadnia sformułowania z Pańskiego pierwszego komentarza: "wstyd i paranoja", "zanim napisze pan coś bezsensownego", "palnąć takie głupstwa". Do tej pory tak nie dyskutowaliśmy i chyba nie warto wprowadzać takiego tonu do rozmowy. Tym bardziej, że jak się wyciśnie Pańskie pretensje z emocji i właściwie je zaadresuje, to niewiele zostaje.
bb
2012-12-19 17:54:32
Nie podlega dyskusji, w rzeczy samej, że dotychczasowa kampania reklamowa dotycząca segregacji śmieci, to pieniądze publiczne wyrzucone w błoto i faktycznie ktoś powinien za to "beknąć." Tyle, że najpewniej nikomu włos z głowy nie spadnie. Jeśli zaś chodzi o sposób naliczania opłaty w powiązaniu ze zużyciem wody, to dziwię się osobiście, że miejscy specjaliści od propagandy nie promują tego jako sposobu na oszczędzanie tejże wody. Argumenty, że ludzie przestaną się myć są absurdalne, bo albo ktoś lubi być czystym, albo nie. Ważniejsza jest kwestia jak ostatecznie wyglądać będzie różnica w cenie odbioru odpadów posegregowanych i tych nieposegregowanych. Zbyt mała nikogo nie zachęci do dzielenia na śmieci mokre i suche.
bogdanbo
2012-12-19 23:28:02
Z panią Kierownik BdGO Magdaleną Sobczak rozmawiałem dzisiaj po zakończeniu obrad komisji i część oczywistych niedomówień oraz kilka wypowiedzi zupełnie odbiegających od prawdy materialnej wytknąłem. Ponieważ dotyczy to osoby "trzeciej" mogę to z Panem przedyskutować wyłącznie poza blogiem. Natomiast tłumacząc sformułowanie: "wstyd" - wzięło się stąd, że nikt z wypowiadających się - a na pana wyłącznie liczyłem - nie zauważył tych błędów, niedomówień i nieprawd oraz nie skomentował ich przed kamerami oraz do prasy. Rozumiem, że to, co przeglądam w "Biznes Region" stanowią wypowiedzi nieautoryzowane więc powstrzymuję się od szczegółowych komentarzy na blogu w tym momencie.
Konrad
2012-12-20 03:07:06
Ustatwa śmieciowa, to skok samorzadowców na kasę, bo tak to trzeba powiedzieć wprost! Sprawę od wielu lat mieli uregulować nasi politycy w Warszawie i co wyszło.... jak zwykle albo legislacyjny gniot albo skok na kasę. W tym przypadku mówimy o jednym i drugim. Uważam, ze nie ma znaczenia czy naliczymy od wody, metra powierzchni mieszkalnej czy głowy mieszkańca. W Gdańsku gdzie srednia cena na osobę wynosi około 11 złotych, po nowym rozliczeniu wyjdzie około 40 złotych za smieci od osoby! Zaś nieposegregowane od 50-76 zł. Zwyczajnie miasto jak BB, nie chciało policzyć od głowy żeby nie wyszło srednio 35-40 zł na głowę za segregację i 50-60 złotych za śmieci które nie będą segregowane przez osoby prywatne czy firmy. Tak więc BB, nie jest niestety przypadkiem w skali kraju, nie ma znaczenia na jakiej podstawie liczy się cena za wywóz śmieci, podwyzki będą sie kształtowały od 50 do 300% obecnej wartosci, jaka obowiązuje do tej pory. W Kaliszu, wprowadzają metodę podobną jak w BB. Jednak jak mówię, ceny ida w górę szokująco w górę w wielu miejscach w kraju. W przypadku rozliczenia wody zmniejszając nawet trochę zużycie wody, zapłacisz mniej za wodę i za śmieci! W momencie wyliczenia od osoby czy powierzchni, cena jest stała, a jej koszt i tak znacząco się zwiększy tylko nie wiem po co aż tak w drakoński sposób, skoro teraz srednio ludzie płaca po te 11-13 złotych i Sita żyje i funkcjonowac musi......
dr joint
2012-12-20 11:27:41
To zabawne, w jaki sposób ten ciekawy blog, popularyzujący wiedzę o Bielsku-Białej, przeistoczył się w miejsce toczenia zażartych, notabene jałowych dyskusji, na tematy dotyczące decyzji politycznych, które przecież i tak są poza zasięgiem naszego wpływu :)
januszokrzesik
2012-12-20 11:36:34
Dr Joint, to nie jest blog li tylko historyczny, często poruszane są na nim tematy bieżące. I nic w tym złego, wszak na historię też nie mamy bezpośredniego wpływu a o niej dyskutujemy :-)
dr joint
2012-12-20 11:44:58
Jak najbardziej się z Panem zgadzam. Nie neguję sporów politycznych (takie też są potrzebne), jedynie rozbawiła mnie szybka zmiana wątku :) Ale oczywiście cieszy mnie że można tu podyskutować na tak różne tematy. Pozdrawiam :)
bogdanbo
2012-12-20 12:33:10
Oczywiście można powrócić to tematu TSP na odpowiednim wątku, rezygnacji pana Glogazy a przede wszystkim problemów stowarzyszenia TS Podbeskidzie - czy wszystkie udziały przejmie gmina?
charles bronson
2012-12-20 19:27:39
offtopując: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13087616,Posel_PiS_oglosil_bojkot_niemieckiego_piwa__bo_reklamowalo.html#BoxSlotII3img całe życie wśród debili
januszokrzesik
2012-12-20 20:49:05
O nie! Nie namówi mnie Pan do komentowania tego zjawiska :-)
bogdanbo
2012-12-21 00:34:31
Uchwały dotyczace śmieci zostały zdjęte z "krzyża" porządku obrad budżetowej sesji Rady Miejskiej ale pomimo "złożenia ich do grobu zmartwychwstaną" za dni kilka i będą wałkowane po Nowym Roku aż do następnych obrad komisji i sesji styczniowej RM. Kierunek tego wałkowania uzależniony jest też od tego, czy w styczniu Sejm/Senat podejmą kroki zmierzające do nowelizacji tej ustawy, której miejsce jest moim zdaniem na śmietniku właśnie. Nastąpiło to zdjęcie z porządku obrad RM, pomimo przegłosowanych dzień wcześniej (!) przez trzy komisje, rekomendacji popierających ich uchwalenie! Wyjątkiem było uchwalenie regulaminu śmieciowego, też po burzliwej debacie. Wynikała ona z faktu, że zapisy w regulaminie zawarte stoją w sprzeczności z literą obowiązującej ustawy śmieciowej. To oczywiście moje zdanie, zdanie radnych PiS-u i pani Grażyny Staniszewskiej, która śmiałoby mogła teraz napisać notatkę pt.: "Januszu nie masz racji!". (Tamtą o stadionie pamiętamy, gdzie pan miałeś rację). Skoro już zarzucałem Panu "średnią" znajomość projektów uchwał to uszczegółowię. Zdjęta z porządku sesji uchwała o zakresie świadczonych usług i obowiązkach gminy w zakresie śmieci stanowiła jasno, ze gmina ma obowiązek odebrać od mieszkańców posortowane odpady (w tym papier, plastik, szkło) i były literalnie wymienione dzwony na segregację tychże. Uchwała zgodna z literą ustawy, nakładajacej na obywateli obowiązek sortowania aż 14 (!) rodzajów śmieci. I tutaj wysiłki edukacyjne i poniesione koszty w latach minionych nie uległyby zaprzepaszczeniu. Uchwalony regulamin zaleca jednak mieszkańcom zmieszanie szkła, plastiku, makulatury, metali i odpadów wielomateriałowych do jednego pojemnika (tzw. "suche") aby wybudowana przez gminę instalacja miała obłożenie, ludzie robotę a firma i gmina dodatkową kasę. I upieranie się przy słuszności takiej tezy, wbrew oczywistym intencjom ustawodawcy, jest właśnie tą "paranoją", którą miałem objaśnić czy też wytłumaczyć. Nota bene jakiśkolwiek regulamin należało w tym roku uchwalić (nawet taki, który będzie być może poprawiony), bo wymagają tego terminy i względy proceduralne na ścieżce przygotowania do przetargu na wybór operatora "śmieciowego". W poprzednim wpisie wyjaśniałem pobieżnie powody sformułowania "wstyd"; jeśli pan jest zainteresowany mogę szczegółowo odnieść się do każdego zdania w dyskusji, której treść została opublikowana w "Biznes Regionie", pozdrawiam.
januszokrzesik
2012-12-21 11:35:28
Panie Bogdanie, ależ ja rozumiem co Pan mówi, tylko że do większości rzeczy które Pan krytykuje w ogóle się nie odnosiłem! Nadal uważam, że zasada naliczania podatku śmieciowego w relacji do zużywanej wody jest rozwiązaniem w ramach ustawy względnie najlepszym i nadal uważam (co Pan właściwie ostatnim wpisem potwierdza!) że akcja promocyjna była źle zaplanowana i została zmarnowana. W żadnej z tych spraw w spór z Grażyną Staniszewską nie wchodziłem i nawet nie jestem świadom jaką ma opinię. Tyle wyjaśnień, które mam nadzieję zakończą tę jałową polemikę o tym co kto miał na myśli i co powiedziała Pani Naczelnik. Zamiast tego może skupmy się na rozmowie o śmieciach.
Konrad
2012-12-21 14:55:34
Zwyczajnie ustawiona cena jest za wyskoka. Za segreację 4.45 pln, za brak segregacji 6.50 pln, za pobranie 1 metra sześciennego wody. Wiadomo, że ludzie co miesiąc potrzebują od kilkunastu do kilkudziesieciu metrów sześciennych, co po przeliczeniu na obecne stawki zaproponowane przez miasto, sprowadzi sie do wyższych... opłat za wywóz smieci. Co prawda system ma być mieszany jeśli sejm wprowadzi zmiany do obowiązującej juz ustawy, a cena wywozu śmieci będzie przeliczona po przetargu, który wyłoni firmę dbająca o czystość w naszym mieście, jednak czas pokaże jak bardzo będzie spokojnie.... . Własnie na takich "zwyczajnych" uchwałach dla funkconowania miast, niejedna RM i Włodarze, polecą po następnych wyborach z powodu uderzenia w kieszenie podatników.
bogdanbo
2012-12-21 15:23:49
Akcja promocyjna była zaplanowana właściwie, nie było wtedy sortowni - więc należało dzielić do dzwonów. Zostanie ona zmarnowana i zaprzepaszczona w przyszłości przez upór Ratusza w lansowaniu przyjętych właśnie w uchwale zapisów w regulaminie a niezgodnych z ustawą.
bogdanbo
2012-12-21 15:26:07
Niczego takiego nie potwierdziłem swoim wpisem, nic o zmarnowaniu... Rzeczywiście jałowa dyskusja - nie stara się pan sięgnąć istoty problemu.
januszokrzesik
2012-12-21 19:11:07
Panie Bogdanie, staram się dosięgnąć istoty, ale być może mam umysł za krótki. Z całego emocjonalnego wywodu z Pańskiego pierwszego postu została tylko różnica zdań w sprawie kampanii promocyjnej. Podtrzymuję swoje zdanie: o tym, jaki będzie sposób sortowania śmieci w ratuszu wiedzieli co najmniej od złożenia wniosku o finansowe wsparcie budowy sortowni, a więc przed uruchomieniem kampanii promocyjnej. Skoro kampania rozmijała się z oczekiwanym efektem końcowym prowadzonej inwestycji - to znaczy była chybiona a pieniądze zmarnowane. Pan stawia tezę, że kampania była dobra lecz wybudowano złą sortownię: cóż, można i tak. Jednak jak się stawia wóz przed koniem to raczej nie pojedzie. Myślę że rację ma Konrad gdy pisze iż głównym problemem jest jednak stawka, nie mechanizm naliczania. Jak to wszystko będzie działać w praktyce - zobaczymy. To nie jest tylko problem naszego miasta.
dr joint
2012-12-21 23:23:47
Bez względu na to, który z Panów ma rację, koniec końców i tak wszyscy zapłacimy więcej :) Nowa ustawa śmieciowa to nic innego jak kolejny pomysł rządu "polskiego" na wyciągnięcie od własnych obywateli kolejnych pieniążków. I to właściwie tyle. Gmina nie ma tu nic do rzeczy, gmina porusza się tylko w obszarze ograniczonym zapisami ustawy. Źródła problemu należy szukać na ulicy Wiejskiej. Ta dyskusja powinna raczej dotyczyć sposobu odsunięcia obecnej ekipy rządzącej, która oprócz wprowadzania nowych i podnoszenia już istniejących danin nie ma tak naprawdę żadnego pomysłu na rządzenie (i proszę nie wyciągać błędnych wniosków, jakobym agitował na rzecz którejś z partii opozycyjnej). Po prostu takie jest moje zdanie na temat aktualnej polityki w naszym kraju. To wszystko.
Konrad
2012-12-22 20:34:40
Segregacja nie dokońca efektywna. Po prawdzie nie dziwię się czemu miasto wprowadza zmiany podziału segregacji smieci na tzw mokre i suche. Podział śmieci na papier, szko i plastik, nie do końca sie sprawdza. Bowiem jest bardzo dużo podziałów co można wrzucać do pojemnika na papier, szkło i plastik, a czego wrzucać nie wolno. Dochodziło do tego ze niektórzy ludzie nie byli zainteresowani aby segregowac tak aby czynić to według wskazań podanych na materiałach pomocniczych. Mało tego, często były wrzucane opakowania brudne, zabronione i tak można te grzeszki wymieniac bez końca. Słowem ludzie sobie lekceważyli tą segregację, jakby to była jakas kara. Do tego dochodziły akty wandalizmu jak podpalanie dzwonów do których sregreguje sie śmieci ( był zresztą o tym artykuł w sieci ) co powodowało dodatkowe koszty dla Sity. Słowem, mieszkańcy tez mają swój udział w tym że obecna forma segregacji się wyczerpała. Zreszta nie chwalac się wcześniej już sam założyłem, że obecna segregacja na papier, szkło i plastik nie ma sensu, sporo jest ograniczeń zwłaszcza dla podziału plastiku i szkła, a ludzie i tak to mieli gdzieś, stąd tak się to musiało skończyć.
dr joint
2012-12-22 23:30:29
Panie Konradzie, to dość proste, dlaczego segregacja śmieci to niewypał. Jeśli panowie z Sity opróżniając dzwony, wrzucają wszystkie razem do jednej śmieciarki, to o czym my rozmawiamy? O segregacji? Jakiej segregacji? Przykład idzie z góry. Zamiast topić poważne pieniądze w tak bzdurne projekty, lepiej uzbierać pewną sumę, resztę pożyczyć i wybudować konkretną elektrownię - spalarnię śmieci. Nie dość że będzie ciepło to jeszcze będzie i prąd. Zgadzam się, to gigantyczna inwestycja, ale jej koszty na pewno by się zwróciły prędzej czy później, nie wspominając o tym, że problem śmieci byłby rozwiązany. Szkoda, że dalekowzroczne myślenie nie jest domeną naszych włodarzy. Chyba, że zapomniałem o jednym: ktoś by na tym nie zarobił... :)
dr joint
2012-12-23 18:05:08
Aby przed świętami zamknąć temat sporów politycznych jakimś pozytywnym akcentem, podrzucam parę linków na poprawę humoru :) http://jajco.pl/view/3528/Swiateczna-atmosfera-w-PKP http://jajco.pl/view/3510/Nie-mam-majtek http://jajco.pl/view/3503/Czarny-i-bialy http://jajco.pl/view/3485/Uczciwoscia-i-praca http://jajco.pl/view/1592/Mao-Brakowao Życzę wszystkim Użytkownikom tego bloga, a także samemu jego Gospodarzowi zdrowych, wesołych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia :)
bogdanbo
2013-03-09 09:33:33
Po ostatnich poprawkach sejmowych i wprowadzeniu możliwości "mieszanego" systemu naliczania opłaty smieciowej RM podjęła kolejne uchwały... ... i śmieci przyszłości cuchną coraz to mocniej! Ale po pierwsze >@Konrad/ Samochody odbierające obecnie posortowane surowce wtórne z dzwonów mają podzielone przestrzenie ładunkowe i nie mieszają przy wywozie odpadow posortowanych. >@joint/ Dotychczasową formą segregacji, do której zdecydowana większość mieszkańców się stosowała, nie były zaiteresowane duże korporacje, które dzięki nowej ustawie chcą zmonopolizować rynek śmieci i wykończyć drobną konkurencję oraz gmina, która postawiła na dochody z własnej sortowni. W wielu miejscach B-Bej, gdzie dzwony uległy wyeksploatowaniu, dewastacji (podpaleniu) zlikwidowano punkty zbiórki, nie postawiono`nowych. Szczególnie w ścisłym centrum widać codziennie przepełnione pojemniki. Ludzie przynoszą plasik, makulaturę i szkło i ... wysypują obok na trawnik lub chodnik obok bpełnych dzwonów! Proszę ruszyć szanowne "4 litery" z Ratusza (to oczywiście prośba skierowana nie do JO ale do urzędników zaglądających na ten blog) na oś. Śródmiejskie, gdzie zlikwidowano połowę dzwonów. O uchwalonych w B-B-ej cenach oscylujących wokół 14 zł miesięcznie na osobę pisać warto w kontekście tego, że w sąsiednich gminach jest od 7 do 10 zł. I sąsiedzi, pobierając zdecydowanie mniejsze`opłaty jeszcze będa płacić gminie B-B za śmieci dowożone do nowoczesnej sortowni i na wysypisko. Śmieci cuchną coraz to mocniej - podobno ryba zaczyna capić od głowy; racja smród tej ustawy ma swoje żródło w Warszawce, na Wiejskiej. Żródłem powstania takiej ustawy są wszechobecni lobbyści i proszę nie posądzać mnie o teorie spiskowe. UE jest tworem socjalistycznym,monopolistycznym, centralistycznym i gdzie tylko może wykończy administracyjnie i biurokratycznie wolny rynek i zdrową, niezależną konkurencyjność. Słow parę o przetargach. W kilku sąsiednich gminach już trwają. Np. w Goczałkowicach już ponad miesiąc temu pięciu lub sześciu oferentów wpłaciło wadium po 50 000 zł każdy; do dzisiaj dostarczają nowe, wymagane dokumenty, końca biurokratycznej ciuciubabki nie widać. Pieniążki z wadium na koncie przynoszą korzyść gminie i bankowi. W Bielsku-Białej natomiast od 01.03. ruszyła produkcja PIT-ów bis - śmieciowych. Instrukcje obliczania podatku, formularze deklaracji, wnioski zapotrzebowania na nowe dodatkowe pojemniki (mokre, suche). Instrukcje do odebrania w pokoju 111. Jak obliczyć podatek od zużycia wody, które miesiące przyjąć, formularze, druczki. W pokoju 3 urzędników, petentów nie ma - nikt się z płaceniem podatków nie będzie śpieszył. Termin dla spółdzielni, wspólnot, zarządców nieruchomości jest do końca marca - ito nie na odbiór druczków ale na zlożenie deklaracji, dla idywidualnych do końca kwietnia. CDN...
bogdanbo
2013-03-09 10:08:29
Akurat miałem przyjemność porozmawiać z jednym z przedsiębiorców z branży śmieciowej. O nowej ustawie - otwiera ona, jak każda z pośród zbędnych regulacji administracyjnych nałożonych na wolny rynek i uczciwą konkurencję - szerokie możliwości do przekrętów, nadużyć i działań, które wręcz pogorszą stan czystości polskich gmin. Omówiliśmy sporą gammę możliwości, których dotąd nie było, bo każdy płacący za ilość śmieci wytworzonych kontrolował faktury!. Nie będę rozwijał tego tematu, bo nie jest to miejsce dla instruowania oszustów i przestępców! Sygnalizuję tylko, że wielu drobnych przedsiębiorców`w Polsce, aby nie zlikwidować firmy, postawi na przetargach ceny dumpingowe, poniżej rzeczywistych kosztów odbioru śmieci. Dostaną konrakty i będą potem kombinować; ba, już kombinują! A gminy, które będą miały "szczęście" zebrać dużo z podatku i zapłacić bardzo mało zwycięzcy przetargu? A niech nas o to głowa nie boli, rozkurzą każdą nadwyżkę kasy jaka się im trafi! To przecież potrafią najlepiej!
lis
2013-03-12 09:16:00
Pan uważa, że opłata według zużycia wody jest oki??? To ja podam przykład, że nie do końca... w czerwcu urodzę dziecko, w moich zamierzeniach było używanie pieluch wielorazowego użytku, skoro mam płacić za śmieci według zużycia wody, no to sorki nie opłaca mi się... będę zakładać jednorazówki, nie generując dodatkowej wody (pranie co 2-3 dni), a 1,5 tony!!! śmieci wywalę, w efekcie zapłacę mniej, ale środowisko zapewne na tym nie skorzysta, pozdrawiam
lis
2013-03-12 09:20:26
najbardziej sprawiedliwa opłata jest od każdej osoby...sprawdzić to się da, każdy jest gdzieś zameldowany (pomijam bezdomnych), zapłaciłby każdy jakąś rozsądną stawkę i byłoby po problemie, wszak każdy śmieci generuje...
pp
2013-03-12 13:58:38
jest jeszcze jeden aspekt płacenia za śmieci według zużycia wody - jeśli wybierasz segregowanie, to płacisz taniej, ale czy na pewno??? skoro śmieci segregowane trzeba myć przed wyrzuceniem do śmieci, co powoduje zwiększone zużycie wody, a co za tym idzie wyższa cena za wyrzucanie śmieci...więc trzeba to teraz skalkulować, co według mnie spowoduje jednak to, że ludzie przestaną segregować...

Informacje:


Janusz Okrzesik


Urodzony 49 lat temu w Bielsku-Białej, absolwent Liceum im. Żeromskiego w Bielsku-Białej i Uniwersytetu Warszawskiego.

Doktor nauk politycznych (doktorat na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach), wykładowca Uniwersytetu Śląskiego i Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej.

Autor wielu publikacji, najbardziej dumny jest z podręcznika akademickiego 'Ustrój polityczny RP. Wprowadzenie', którego jest współautorem oraz z ostatnio wydanych książek: "Polski Senat. Studium politologiczne" oraz "Obywatele dyplomaci".

Były parlamentarzysta, poseł w latach 1989-1991 i senator w latach 1993-2001. Za swoje największe osiągnięcia polityczne uważa aktywny udział w ruchu 'Solidarności' i odzyskaniu niepodległości w 1989 r., udział w demontażu komunistycznej bezpieki i cenzury oraz wprowadzenie do polskiej konstytucji nowoczesnych zapisów chroniących środowisko naturalne. Jako największą porażkę w polityce odbiera swoją bezsilność przy likwidacji województwa bielskiego.

Cztery razy wybrany przez mieszkańców Bielska-Białej na radnego, po 15 latach zrezygnował z mandatu by objąć funkcję prezesa TS Podbeskidzie. Po wieloletniej przygodzie z Unią Wolności pozostaje od lat bezpartyjny.

Ma w domu mnóstwo książek, nie ma za to telewizora.

Dużo podróżuje, był w prawie 40 krajach na czterech kontynentach.

Archiwum:


2013
» październik (2)
» wrzesień (2)
» sierpień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (3)
» maj (1)
» kwiecień (2)
» marzec (4)
» luty (3)
» styczeń (4)

2012
» grudzień (4)
» maj (7)
» kwiecień (3)
» marzec (1)
» luty (3)

2011
» grudzień (3)
» listopad (1)

2010
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (2)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» styczeń (2)

2009
» grudzień (1)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (1)
» sierpień (1)
» lipiec (1)
» czerwiec (4)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» marzec (3)
» luty (6)
» styczeń (7)

2008
» grudzień (4)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (4)
» sierpień (2)
» lipiec (3)
» czerwiec (6)
» maj (7)
» kwiecień (5)
» marzec (9)
» luty (9)

Ostatnie komentarze


[bb]
Panie Okrzesik. Minęło 10 lat od Pana "poezji" dot. końskich zaprzęgów i bolka i lolka...
[]
Several of these games are worth some time and are actually beddckegadfadddc
[jan]
Tu nie ma co komentowac.Ksiezy i biskupów którzy beda pozwalac na profanacje kosciolow po prostu...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 858347
Newsów: 147
Komentarzy: 4761
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Wątek o śmieciach, blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała