januszokrzesik.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
januszokrzesik.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - januszokrzesik.blog.bielsko.pl
Archiwum newsów - marzec 2012

Właśnie dostałem informację, że RAŚ zwrócił się do władz miasta z postulatem, by zmienić nazwę klubu TS Podbeskidzie i "powrócić" do nazwy BBTS. Pomijam tu fakt nieznajomości historii bielskiej piłki, niby dlaczego Ślązacy mieliby się na tym znać... Podbeskidzie kontynuuje tradycje BBTS, ale powstało z połączenia kilku klubów, dlatego zmiana nazwy nie oznacza żadnego powrotu, lecz właśnie radykalne zerwanie z tradycją. Bo tradycją Podbeskidzia jest łączenie.

Podbeskidzie to klub który powstał z połączenia kilku innych, w tym BBTS, które w pojedynkę były w połowie lat 90. zbyt słabe, by przetrwać, a co dopiero awansować na szczyt piłkarskiej hierarchii. Łączy ludzi z różnym życiorysem, pochodzeniem, poglądami politycznymi. To właśnie połączenie, współpraca ludzi z Ceramedu, DKS, BBTS leżała u podstaw późniejszego sukcesu bielskiej piłki. RAŚ tego nie pojmuje, bo metodą RAŚ jest podział, konflikt, jątrzenie. W tych kategoriach odbieram ten pomysł. Podbeskidzie przyznaje się do tradycji BBTS, byliśmy nawet współorganizatorem obchodów 100-lecia klubu. Nikt w klubie nie chce o BBTS zapominać, BBTS jest jednym ze składników naszej tożsamości, jednak życie toczy się dalej i przyjmuje nowe formy. Nie dostrzega tego tylko RAŚ, który utkwił mentalnie w czasach sprzed stulecia i nie potrafi dostrzec i zrozumieć zmieniającego się świata.

Na szczęście tożsamości klubowe czy regionalne nie powstają ani dlatego, że prezes tak chciał, ani dlatego że RAŚ chce zmiany. Dlatego traktuję tę propozycję w kategoriach medialnej reklamy. Od początku RAŚ radzi sobie lepiej w mediach niż w wyborach :-) Niech więc zgłoszą jeszcze propozycję zmiany nazwy miasta na Bielitz i przyłączenia z powrotem Białej do Lipnika. Wirtualna rzeczywistość przyjmie wszystko.

A u nas w BB i na Podbeskidziu bez zmian. Nadal "Idzie, idzie Podbeskidzie!"

ps. Czy przypadkiem zgłoszenie tej kuriozalnej propozycji nie ma związku z tym, że piłkarze Podebeskidzia ośmieszyli tydzień temu "miszczów" z chorzowskiego Ruchu, zabierając im pewne zwycięstwo i punkty? Już w przerwie jeden z piłkarzy Ruchu w TV zastanawiał się jak szybko strzelą trzecią i czwartą bramkę, a tu taki klops w drugiej połowie! Ruch został już dawno skolonizowany przez RAŚ, więc może to zemsta za ten remis? No cóz, takie jest życie, Ruch wygrał z "wielką" Wisłą a nie potrafił wygrać z Podbeskidziem -i to z powodu samobója. Wygląda na to że RAŚ też lubi strzelać samobóje :-)

2012-03-27 | Dodaj komentarz
Paplus
2012-03-27 18:44:19
RAŚ jak to RAŚ, robi dużo zadymy i jest bardzo niebezpieczną w gruncie rzeczy organizacją. I o ile nie przepadam za antagonizowaniem pojęć "Śląsk" i "Podbeskidzie" i tworzeniem z "Podbeskidzia" niewiadomo jak samodzielnego (kulturalnie, geograficznie ale też ekonomicznie) regionu, bo tak nie jest, ale w tym przypadku muszę Panu oddać dużo racji. Niech TSP nazywa się tak jak się chce nazywać. Inną sprawą jest to że jak dla mnie ciężko stwierdzić czy ten klub kogokolwiek połączył, może tylko chwilowo jak wchodził do ekstraklasy. Pozdrawiam.
grego
2012-03-27 20:00:24
Chory pomysł chorych ludzi.
Mars
2012-03-27 21:33:19
Panie Januszu zgadzam się w pełni - RAŚ chce zabłysnąć i troszkę uszczknąć z popularności naszego (!) Podbeskidzia. Może to też ze względu na dołujący (poza Ruchem) ostatnio śląski sport. Wara od Podbeskidzia hanysy. Nawet jeśli to nie jest termin związany z tradycją to ta historia właśnie się tworzy!
Konrad
2012-03-28 07:10:36
To co robią politycy z RAŚ, to już przegięcie i niebezpieczna sprawa! Oni wtrącają sie do życia politycznego i społecznego. Mamy 2 niebezpieczne organizacje w Polsce te jawne: Ruch Palikota, którzy atakują katolików oraz proponują model panstwa podobny do Holandii, a także RAS, który zajmuje sie rozbijaniem jedności w panswie, osłabienie patriotyzmu lokalnego oraz państwowego. Na pewno pomysły i rozwój tych szkodliwych partii nie został zapoczątkowany w Polsce. Tutaj sa tylko wykonawcy planu.
Podbeskidzianin
2012-03-28 19:59:24
Witam Panie Januszu, Na forach internetowych wypowiedź raś'ów wywołała poruszenie wśród Podbeskidzian! Więc nastał odpowiedni moment aby tej szansy nie zmarnować. Od wielu lat jestem orędownikiem reaktywacji naszego województwa pod nazwą Podbeskidzie. Mam kilka pomysłów, którymi chciałbym się z Panem podzielić. Bardzo proszę o kontakt na adres: podbeskidzianin@wp.pl Pozdrawiam
Szafrański
2012-03-29 12:04:18
A ja bardzo się cieszę, że RAŚ wystąpił z takim pomysłem. Pokazali całą swoją "pomysłowość" i "intelektualne przymioty". Teraz niech zaproponują, by każdy następny prezes klubu nosił nazwisko Rudolf Wiesner :))). Jeśli coś mnie zaskoczyło w tej radosnej twórczości, to tylko to, że list napisali w języku polskim, a nie swojej gwarze. Szkoda! :)
bogdanbo
2012-03-29 12:21:02
Panie Januszu, wybaczy pan tym razem ae troszkę pospamuję. Oczywiście może pan to natychmiast wyciąć: Panie Prezydencie Chorzowa! Prosimy - żądamy zmiany nazwy waszego klubu na właściwą tj. Ruch Wielkie Hajduki, która ma pełne uzasadnienie historyczne. Wnosimy też, aby klub grał w oryginalnych koszulkach w poziome pasy w kolorach niebiesko-białe, jak nakazuje tradycja i wycofanie koloru żółtego ze wszelkich flag i emblematów. Klub Wasz został założony jako czysto polski i taką tradycję winien zachować. Wszelkie napisy i transparenty pisane gotykiem powinny buć surowo zakazane. Powstanie polskiego klubu Ruch Wielkie Hajduki było uczczone uroczyście przez założycieli Ruchu, bo byli oni mieszkańcami Śląska optującymi za Polską. Nie przypadkiem pierwszy mecz rozegrano 3 maja 1920 roku, w dniu uchwalenia Konstytucji trzeciomajowej. (Mecz ten z Orłem Józefowiec, Ruch Wielkie Hajduki wygrał 3:1) Żródła historyczne potwierdzające w/w fakty są ogólnodostępne.
hans
2012-03-29 12:39:14
Panie Okrzesik czemu przy okazji tego wpisu w sposób chamski i myślę, że lekko obrażający pisze pan o Ruchu, który z tym pomysłem RAŚ nie ma nic wspólnego, a nazywa ich pan "miszczami". A co do meczu to tak piłkarz miał prawo zastanawiać się kiedy padnie trzecia bramka, bo tak słabej i kopiącej drużyny nie było na stadionie przy ulicy Cichej od dawien dawna (chyba wtedy gdy Ruch wygrał akurat z Podbeskidziem 5:0). A to, że po przerwie wynik uległ zmianie to tylko i wyłącznie zasługa piłkarzy Ruchu, którzy spuścili z tonu i niepotrzebnie dwa razy sfaulowali gości blisko pola karnego. Jestem przekonany, że taki mecz już długo się nie powtórzy
tspek
2012-03-29 12:45:40
Hans, nie udawaj że nie wiesz o związkach kibiców Ruchu i RAŚ, jesli to dla ciebie faktycznie nowość to nie jesteś dobrze zorientowany. A co robi na waszym stadionie ta flaga "Oberschlesien"? Kontynuuje tradycje powstańców śląskich, którzy założyli ten POLSKI klub w symboliczny dzień 3 Maja?!! Wypowiedź Piecha w przerwie była tak lekceważąca wobec przeciwnika że się nie dziwię że prezes zapamiętał. W tym masz rację że mecz był słaby i byśmy go przegrali, gdyby nie wasza arogancja
hans
2012-03-29 12:58:22
Nie mówię, że RAŚ nie sympatyzuje z Ruchem, lecz z tym pomysłem nie miał nic wspólnego. Gdyby taki temat padł przed pojedynkiem tych drużyn, to można by się zastanawiać czy to nie element jakiejś gry . A co do Piecha to co miał powiedzieć? Że rywal wysoko zawiesił poprzeczkę i jest bardzo ciężko? To tak jakby ktoś z Realu w przerwie meczu z Osasuną mówił, że jest bardzo wyrównany pojedynek i nie wiadomo co przyniesie druga połowa...
tsp
2012-03-29 13:01:22
No i własnie przez takie porównania Ruchu do Realu w pełni zasługujecie na określenie "miszcze" :-)
hans
2012-03-29 13:05:07
Ech chłopie. Przebieg obydwu spotkań był podobny, czyli totalna dominacja, a różnica jest taka jak Grand Canyon. Mistrzem aktualnym jest Wisła Kraków, a miszczów nie ma
grego
2012-03-29 19:23:24
Hans, totalna dominacja totalną dominacją, a wynik jaki jest każdy widzi. Tak że oszczędź sobie. A co do chamstwa, to widać chłopie że szukasz chamstwa tam gdzie go nie ma. Chamstwo to włażenie na nieswoje podwórko z pouczeniami jak się ma klub nazywać. Choćby Ruch wygrał 50 do 0, to wam nie daje prawa do wymyślania nazw dla innych.
Konrad
2012-03-29 21:38:45
Bezczelni ludzie z tego RAŚ, ostanio w mediach było głośno jak ingerowali w herb powiatu bielskiego, tym razem uderzyli w Podbeskidzie, klub pikarski który jednoczy dawne woj., bielskie i to jest dla nich zagrożeniem. Raś zadomowił sie nie tylko na ziemi GOP-u ich ambicje siegają znaczne dalej. Nawet w Pszczynie organizowali referendum w sprawie autonomii Ślaska! To pokazuje jaka jest ich metoda działania. Wydawało im się że Bielsko-Biała to taki jedyny wrogi bastion który neutralizuje ich zapędy i boją sie aby TS Podbeskidzie, nie zjednoczyło ludzi z dawnego woj. bielskiego. Oni planują ekspansję polityczną na Żywiec, Cieszyn byc może w kierunku niektórych gmin z regionu Małopolski to widac czarno na białym. Niejaki Hans, obraził sie że były prezes TSP BB, miał odwagę zmarginalizować ważny klub sportowy na piłkarskiej mapie Polski. Jednak kto dał prawo polskim niemcom, ingerowac w sprawy tego regionu i sprawy klubu piłkarskiego? Jakim prawem decydujecie się na takie odważne wystapienia publiczne, za kogo wy sie uważacie? Gdyby nie to czarne złoto ( wegiel ) bylibyście w tym rejonie na równi ze scianą wschodnią, a Katowice zamiast miastem wojewódzkim byłyby niewielką miejscowością może trochę większą od Muszyny gdzie dopiero dzięki UE, mielibyście pierwsze kilometry kanalizacji w waszej gminie. Obrażacie sie na jedno słowo, a sami wpraszacie sie tam gdzie was niechcą i nie będą chcieli. Wy to sobie możecie decydowac jak wasze dzieci beda chodziły ubrane do szkoły, na tyle możecie sobie pozwolić. Niech to bedzie ostatni raz, że wtrącacie sie tam gdzie was po prostu nie chca znać ani słuchać!
bogdanbo
2012-03-30 00:10:02
W jaki sposób można stworzyć naród? W czasie wojny próbowano stworzyć gooralenfolk na Podhalu. Czy tworzenie nowej świadomości narodowej może być zamierzonym czynem stricte politycznym obliczonym na atomizację społeczeństwa? Czy rzymska maksyma "divide et impera" ma tu zastosowanie? polecam przeczytaćten wywiad : http://www.zycie.ca/2009/11/zydzi-narod-wymyslony/
Robert
2012-03-30 17:43:29
Pierwsze trzeba się zastanowić, co rozumiemy pod pojęciem Podbeskidzie? Jaki jest problem utworzyć klub pod nazwą BBTS Podbeskidzie Bielsko - Biała?....RAŚ niech dzieli Polskę od Górnego Śląska, byle jak najdalej od naszej kultury, przyrody, sportu i tradycji, dotyczy to dziczy z północy Tuska księcia Anju i lorda farquadd Kaczyńskiego. Podbeskidzie niech zostanie klubem z tradycjami. Co do RAŚ następuje dyskryminacja różnorodnego społęczeństwa, bo ludzie domagają się własnej autonomii i prawa do lepszego bytu i słusznie. GUS nawet nie chce powiedzieć ile jest Ślązaków w Polsce, dlaczego? Górny Śląsk powinien zostać prowincją jak to było kiedyś, bo rząd nie dba już o tradycję, kulturę, sport, infrastrukturę, budowanie więzi społecznej. W Polsce nie ma jednej wspólnej, silnej tradycji, bo kultura, ludzie, praca poszła w nie pamięć i nie jest szanowana przez współczesne społeczeństwo inteligencji warszawskiej i miastowej. Rząd i politycy zwracają uwagę na Smoleńsk, wytykanie błędów politycznych konkurentowi opozycyjnemu itp., Nie dziwota, że ludzie chcą się odizolować i stworzyć własne odrębna Ja, czemu nie mogą mieć do tego prawa, bo są Ślązakami? Prawo stoi po stronie władzy a nie człowieka uczciwego, Tusk jest tego dobitnym przykładem, bez zdania szerszej opinii publiczności, tak sobie jakby nigy nic, wpadał na pomysł wydłużyć wiek emerytalny. Po tym co zrobił wielmożny Czci książe Anju, Polacy mogą się bić w piersi i żałować.
.
2012-03-31 13:51:38
Wniosek RAŚ co do zmiany nazwy klubu jest równie z pupy wzięty jak tytułowanie Podbeskidzia "klubem całego regionu".
Grego
2012-04-10 09:44:07
Hipoteza naszego Gospodarza co do przyczyn tej inicjatywy znalazła nieoczekiwane potwierdzenie i to od samego Gorzelika. http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,11501480,Szef_RAS_chamsko_o_Legii_Warszawa_po_wygranej_z_Ruchem.html Ruch jest oczkiem w głowie szefa RAŚ. "Cieszyńskie" koło zwyczajnie stara się przypodobać najwyższemu.
tsp
2012-04-24 20:24:51
A dziś podczas pucharu Polski kibice Ruchu podczas hymnu Polski krzyczeli "Górny Śląsk". Gorzelik na trybunach pewnie był zadowolony

Informacje:


Janusz Okrzesik


Urodzony 49 lat temu w Bielsku-Białej, absolwent Liceum im. Żeromskiego w Bielsku-Białej i Uniwersytetu Warszawskiego.

Doktor nauk politycznych (doktorat na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach), wykładowca Uniwersytetu Śląskiego i Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej.

Autor wielu publikacji, najbardziej dumny jest z podręcznika akademickiego 'Ustrój polityczny RP. Wprowadzenie', którego jest współautorem oraz z ostatnio wydanych książek: "Polski Senat. Studium politologiczne" oraz "Obywatele dyplomaci".

Były parlamentarzysta, poseł w latach 1989-1991 i senator w latach 1993-2001. Za swoje największe osiągnięcia polityczne uważa aktywny udział w ruchu 'Solidarności' i odzyskaniu niepodległości w 1989 r., udział w demontażu komunistycznej bezpieki i cenzury oraz wprowadzenie do polskiej konstytucji nowoczesnych zapisów chroniących środowisko naturalne. Jako największą porażkę w polityce odbiera swoją bezsilność przy likwidacji województwa bielskiego.

Cztery razy wybrany przez mieszkańców Bielska-Białej na radnego, po 15 latach zrezygnował z mandatu by objąć funkcję prezesa TS Podbeskidzie. Po wieloletniej przygodzie z Unią Wolności pozostaje od lat bezpartyjny.

Ma w domu mnóstwo książek, nie ma za to telewizora.

Dużo podróżuje, był w prawie 40 krajach na czterech kontynentach.

Archiwum:


2013
» październik (2)
» wrzesień (2)
» sierpień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (3)
» maj (1)
» kwiecień (2)
» marzec (4)
» luty (3)
» styczeń (4)

2012
» grudzień (4)
» maj (7)
» kwiecień (3)
» marzec (1)
» luty (3)

2011
» grudzień (3)
» listopad (1)

2010
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (2)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» styczeń (2)

2009
» grudzień (1)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (1)
» sierpień (1)
» lipiec (1)
» czerwiec (4)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» marzec (3)
» luty (6)
» styczeń (7)

2008
» grudzień (4)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (4)
» sierpień (2)
» lipiec (3)
» czerwiec (6)
» maj (7)
» kwiecień (5)
» marzec (9)
» luty (9)

Ostatnie komentarze


[bb]
Panie Okrzesik. Minęło 10 lat od Pana "poezji" dot. końskich zaprzęgów i bolka i lolka...
[]
Several of these games are worth some time and are actually beddckegadfadddc
[jan]
Tu nie ma co komentowac.Ksiezy i biskupów którzy beda pozwalac na profanacje kosciolow po prostu...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 868596
Newsów: 147
Komentarzy: 4761
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Janusz Okrzesik , blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała