januszokrzesik.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
januszokrzesik.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - januszokrzesik.blog.bielsko.pl
Archiwum newsów - sierpień 2009

Komentarzy (15)

FOKS

  

Gorącą, choć nie zawsze mądrą dyskusję wywołał apel dwudziestu znanych bielszczan (historyków, artystów, naukowców, przedstawicieli stowarzyszeń kulturalnych i wyznaniowych) w sprawie handlu nazistowskimi gadżetami podczas Operacji Południe. Apel okazał sie skuteczny: tegoroczna Operacja Południe była wolna od stoisk z naszywkami Waffen SS z Tajlandii, chińskich kubków ze swastyką i tym podobnych "historycznych pamiątek". Sama impreza na tym nie ucierpiała. Chyba.

Dziękuję wszystkim, którzy się do tego sukcesu przyczynili: sygnatariuszom apelu, prezydentowi który wystąpił w tej sprawie do organizatorów, kilku dziennikarzom którym chciało się przeczytać i zrozumieć apel. Zaskoczeniem była dla mnie skala oporu wobec tego apelu i pokrętność argumentów, używanych przez członków FOKS (Front Obrony Kubków ze Swastyką). Było tam wszystko: zaprzeczanie faktom, teoria spiskowa dziejów, swastyka jako znak prasłowiański lub tybetański, obrona prawa do wolności wypowiedzi, zarzuty o kryptokomunizm, bagatelizowanie problemu i sprowadzanie go do niewinnego hobby, wreszcie personalne ataki na inicjatorów apelu.

Mam głęboko zakodowaną w swojej naturze potrzebę rywalizacji, dlatego nie mogłem oprzeć się pokusie by uszeregować zasługi poszczególnych członków FOKS-u . Podium w tej niesmacznej konkurencji wygląda tak:

- pierwsze miejsce zajmuje niezawodny radny Andrzej Listowski, który co prawda ze sporym opóźnieniem ale jak zwykle niemądrze postanowił zabrać głos w obronie prześladowych militarystów. Kto ma siłę niech czyta co pisze na ten temat na swoim blogu. Zadziwia bezprzykładne przywiązanie radnego do sPiSkowych teorii dziejów, które kojarzyły się dotąd raczej z inną partią.

- drugie miejsce rezerwuję dla Marcina "Nie Ukrywa" Płużka z Kroniki Beskidzkiej, który chyba przez pomyłkę napisał na całą kolumnę tekst o tym, że rekonstrukcje historyczne i śliczne dziewczęta w mundurach nie propagują nazizmu, choć apel dotyczył czego innego. Nagroda specjalna za nieumiejętność czytania ze zrozumieniem.

- i miejsce trzecie, zaledwie trzecie, ale to ze względu na to, że utwór jest anonimowy: autor malunku, zawierającego swastykę i napis "WOJNA!", który pojawił się na moim domu rodzinnym, w którym się wychowywałem i w którym do śmierci mieszkała moja Mama. Według relacji, którą znam od jednego z dziennikarzy, mieszkańcy domu twierdzą że napis pojawił się właśnie w okresie gorącej dyskusji o nazi-gadżetach. Ktoś zadał sobie trud, by odnaleźć ten dom i namalować przesłanie do mnie. Cóż, wojna to wojna, męska rzecz, mam tylko nadzieję, że w "wojnie", którą mi anonim wypowiedział, ofiarami nie będą kobiety i dzieci z mojej rodziny, jak to było w prawdziwej wojnie wywołanej przez jego ideowych pobratymców.

Na koniec chciałbym jeszcze podziękować organizatorom zlotu, że pomimo początkowych pyskówek stanęli na wysokości zadania i doprowadzili (prostymi środkami, bez konieczności uciekania się do policji czy prokuratury) do przegnania nazi-handlarzy ze swojej imprezy. Panie Rafale, pani Wiolu, gdybym wiedział że jesteście tak skłonni do przyjęcia naszych argumentów, to poprosiłbym jeszcze o godne uczczenie przez zlotowiczów godziny W. Zlot odbywał się 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i jeśli Operacja Południe ma być także imprezą edukacyjną, trzeba było ten fakt zauważyć i podkreślić. Lepszego miejsca i czasu nie znajdziemy. Szkoda, że przepychanki ze swastyką w tle przysłoniły nam nieco ten fakt.

2009-08-31 | Dodaj komentarz
Artur Bartkiewicz
2009-08-31 19:09:40
Amen :)
zenon
2009-09-01 19:02:35
a ja po raz kolejny nie na temat, a na temat Podbeskidzia. Gratuluję zarządowi posunięć w tym okienku transferowym. Pytam grzecznie, po co było sprzedawać Chrapka, Szmatiuka i MERDĘ?!! Gratuluję pozbycia się trzonu drużyny! Przed sezonem słyszałem: " Chrapek to nie cała drużyna, a poza tym będzie niespodzianka w postaci jakiegoś super napastnika". Jak się teraz okazuje, dzięki pozbyciu się Chrapka i dwóch innych podstawowych graczy rozpadła się cała drużyna. Pytam: gdzie są pieniądze otrzymane za Krzyśka?? W końcu to nie mała sumka była. Chyba nikt mi nie powie że poszły na te mega gwiazdy, młlde i rokujące w postaci niejakiego Sylwestra Patejuka ( Galakticos Nida Pińczów) oraz legendarnego strzelca Piotra Bagnickiego? Szanujmy się na wzajem. Pytam się, dlaczego w trakcie meczu z MKS Kluczbork ze stadionu kazano zdjąć flagi od wielu lat wiszące na płocie między innymi "Ponad nami tylko góry". Czy to kogoś obraża?? Czy może zarząd boi się pzpnu? Powiem jedno, nie wiem po co to oświetlenie, po co ten stadion, z taką polityką zarządu w bielsku nigdy nie będzie ekstraklasy- NIGDY!! Czy to jest zamierzone działanie zarządu? Nie wiem. Może komuś wystarcza do szczęścia 1 liga. Marcin Brosz niech też odejdzie bo on się w bielsku marnuje! jak się mu daje do gry takie tuzy futbolu jak patejuk i bagnicki to dziękuję. " Z gó..na bata nie ukręcisz" mimo wszystko znowu pojawię się jutro na meczu abo dopingować TSP. Tylko czy jest jeszcze sens?
Konrad
2009-09-01 20:09:58
Szanowny Panie Radny! Zwracam się do Pana, też jako do sympatyka sportu, zwlaszcza dyscypliny o nazwie pilka nozna. Znowu będzie Pan chyba ta ostania deską ratunku dla klubu! Pan Brosz chyba nie wie że systemem 1-4-5-1 nie zawojuje 1 ligi! Czy w ataku TSPBB jest Saviola czy Bagnicki na zmianę z Matusem i Patejukiem. Brosz musi zagrać vabanque systemem 1-4-4-2! Kolejny problem, klub TSPBB, wyszedł z długów, ale się nie rowija jako klub. Nie ma grupy marketingowej, poszukujacej sponsorów dla klubu. Tak strategicznych jak i tych wspierających. Załamał się system poszukiwania zdolnych i mądrych piłkarzy, którzy spełnią swoje i nasze marzenia-brakuje ludzi, którzy takich piłkarzy wyłowią z klubów krajowych albo zagranicznych. W klubie nic sie nie robi, aby kibice kupowali karnety na całe rundy, zadnej akcji marketingowej z tej strony. Nie angażuje sie kibiców aby ci z własnej woli czy z wyboru, wpłacali na konto klubu miesieczne skladki , żadnych rozwiązań także w tym kierunku. Podobno premia dla piłkarzy TSPBB za awans do ekstraklasy jest strasznie niska, około 2 mln zł. Czy oni będa sie o taka kwotę do podziału na 20 ludzi, "zabijać" o ekstraklasę, skoro wiadomo że wielu z nich nie zagra w tej klasie rozgrywkowej?! Nie ma żadnych widoków aby rezerwy TSP2 awansowały do wyższej klasy rozgrywkowej przez co większość z piłkarzy grających w dwójce nie podnosi swoich umiejętności, sa oni nie przydatni dla Jedynki! Jak mówił wasz młody Folwarski, w 5 lidze jest chaos i kopanina gdzie łatwiej o kontuzję niż podniesienie swoich umiejętności. Proszę Pana tylko oto aby pomógł Pan, jako Przewodniczący Rady Patronackiej, im czyt. zarządowi TSP, zrozumieć, ze wyszli z długów i czas się rozwiajć, zatrudniać nowych ludzi aby wykonywali różne zadania dla klubu sportowego. Nagrodą za rozwój i pracę ma byc awans do ekstraklasy i później walka o najwyższe, krajowe trofea. Tego tak bardzo brakuje temu miastu, temu regionowi. Do Zenona jeszcze! Flagi w meczu z MKS znikneły dlatego że podczas tego meczu na trybunach zjawili się kibole BKS-u, gdyż SETKA, podczas oprawy na tym meczu, użyła barw klubu założonego w 1922r. A Rychlińskiego to widzialo i na reakcje nie trzeba było długo czekać. Taką wersję słyszłem i jest ona jednak prawdziwa.
Artur Bartkiewicz
2009-09-03 17:04:35
Wracając do tematu : mówiło się zę komuna rozwiązywała problemy które nie istniały. Czytając w Kronice artykuł na temat pana K. i operacji południe ma sie wrażenie że powyższe stwiedzenie obowiązuje u niektórych nawet dzisiaj.
wera
2009-09-09 21:22:24
włodarze B-B nie wykazali żadnej inicjatywy aby zwalczać neonaziztowskie burdy i malunki na fasadach budynkow .
wera
2009-09-09 21:40:53
jak Pan ocenia postawe ratusza który udaje,że nie ma problemu i milcząco przyzwala na wybryki nazi-grafficarzy ? Paskudzą po scianach i nasze mury pokazują,że problem jest !!! a jego skala uderza w ludzi,ktorzy protestują. Utarło się powiedzenie; jedż do Bielska-Białej a żywcem zrobią z ciebie Zyda.Zamiast kultury kwitnie rasizm.
januszokrzesik
2009-09-10 13:55:07
do wera/ Nie zgadzam się z taką oceną sytuacji. Powiedzenie o BB, które Twoim zdaniem się "utarło", jest histeryczne a nie oparte na faktach. Zamiast ulegać histerii wolę skupić się na konkretach, tak jak te z nazi-gadżetami czy z napisami pojawiającymi się na murach, które - m.in. po mojej interwencji - odpowiednie służby usuwają. Pracuję też w środowisku piłkarskim, stykam się z kibicami i moją ambicją jest by społecznośc kibicowska TS Podbeskidzie była wolna od tej zarazy. To są rzeczy które w jakims stopniu ode mnie zależą. Co do władz miasta: nie oceniam ich tak surowo. Na każdy mój sygnał doczekałem się reakcji i to skutecznej. Oczywiście wolałbym żeby wszyscy, także prezydent czy raczej jego urzędnicy, podzielali moją wrażliwość na te sprawy, ale ludzie są różni i mają różne priorytety. Ważne, by w sytuacji, w której trzeba się wyraźnie opowiedzieć, było jasne gdzie są ludzie przyzwoici.
chewlodo
2009-09-11 14:07:24
Wśród kibiców TSP w tej sprawie jest różnie co można przeczytać na forum. Inicjatywa mojego kolegi nie była jakoś ciepło przyjęta : http://ts.podbeskidzie.pl/forum/viewtopic.php?t=2566&highlight=wykopmy+rasizm
januszokrzesik
2009-09-11 14:52:33
do zenon/ Z opóźnieniem, ale odpowiadam: w Pańskim poście niewiele jest opinii czy faktów, zgodnych z prawdą. Na szczęście. Zachowania kibiców i zarządu interpertuje Pan niezgodnie z rzeczywistością, zarząd nie zakazywał wieszania żadnych flag. Szmatiuka nikt nie sprzedał, skonczył mu sie kontrakt i nie chciał podpisać nowego. Merdy też nikt nie sprzedawał, całą sytuacją wszyscy byliśmy zaskoczeni. Zwykle jest tak, że po przegranym sezonie (a brak awansu był porażką Brosza i piłkarzy) trudno jest utrzymać zespół, najlepsi chcą odejść, Chrapek też bardzo chciał. Dyskusja na niektóre tematy dotyczące klubu (np. kontrakty, kwestie bezpieczeństwa itp.) nie mogą odbywać się w sieci, to nieporozumienie. Przepraszam zatem, ale nie będę tego rozwijał, może znajdę czas żeby w najbliższym czasie otworzyć wątek dotyczący TSP, wtedy będzie okazja do dłuższej dyskusji. Pozdrawiam
januszokrzesik
2009-09-11 14:57:10
do chewlodo/ Pewnie że kibice TSP to nie anioły, ale żadnych przejawów rasizmu czy faszyzmu, których pełno niestety na innych stadionach, u nas nie zaobserwowałem. To nie znaczy, że wszyscy się od razu zapiszą do "Nigdy więcej" :-) Jednak z jakiegoś powodu np. Ocholeche chciał przyjśc do nas gdy "kibolstwo" Motoru Lublin zaczęło mu dokuczać. Ogólnie atmosfera na meczach jest wolna od takich klimatów i dziekuję za to wszystkim, którzy się do tego przyczyniają.
kibic siatkówki
2009-09-11 16:35:03
Ja w zupełnie innej sprawie. Otóż proponuję dyskusję na temat wyższości siatkówki nad piłką nożną , oraz podobieństwa Benhakera do blogera piłki kopanej . Warto również rozpatrywać znacznie większą waleczność koszykarzy od piłkarzy . Co ciekawe kosz jest o wiele, wiele mniejszy od bramki , a nasi lepiej trafiają do kosza niż do bramki przeciwnika ! i to by było na tyle na obecną chwile .
ciekawski
2009-09-12 14:53:13
nie widziałem jeszcze koszykarzy reprezentacji Polski rzucających piłkę do bramki przeciwnika
piłkarz
2009-09-13 12:30:43
Masz rację, kibicu siatkówki, piłka nożna to trudna miłość. Ktoś, kto szuka łatwych podniet chodzi na mecze żeńskiej siatkówki :-)
kibic siatkówki
2009-09-15 21:51:10
Do piłkarza . Siatkarze zdobyli złoty medal Mistrzostw Europy i warto w nich dalej inwestować, natomiast piłkarze naszej reprezentacji powinni zacząć uprawiać inny sport , bo do kopania w piłkę zupełnie się nie nadają . NAJPIERW TRZEBA ROZWIĄZAĆ CAŁY ZARZĄD PZPN , POTEM WYMIENIĆ WSZYSTKICH CO DO JEDNEGO REPREZENTANTÓW I ZASTĄPIĆ MŁODSZYMI I KONIECZNIE POLSKI TRENER !
Szafranski
2009-09-16 00:48:57
Trener musi być dobry. Mam w dupie paszporty. Trenerem reprezentacji powinien zostać M. Brosz. I tak nim kiedyś będzie, więc dlaczego nie teraz?

Informacje:


Janusz Okrzesik


Urodzony 49 lat temu w Bielsku-Białej, absolwent Liceum im. Żeromskiego w Bielsku-Białej i Uniwersytetu Warszawskiego.

Doktor nauk politycznych (doktorat na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach), wykładowca Uniwersytetu Śląskiego i Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej.

Autor wielu publikacji, najbardziej dumny jest z podręcznika akademickiego 'Ustrój polityczny RP. Wprowadzenie', którego jest współautorem oraz z ostatnio wydanych książek: "Polski Senat. Studium politologiczne" oraz "Obywatele dyplomaci".

Były parlamentarzysta, poseł w latach 1989-1991 i senator w latach 1993-2001. Za swoje największe osiągnięcia polityczne uważa aktywny udział w ruchu 'Solidarności' i odzyskaniu niepodległości w 1989 r., udział w demontażu komunistycznej bezpieki i cenzury oraz wprowadzenie do polskiej konstytucji nowoczesnych zapisów chroniących środowisko naturalne. Jako największą porażkę w polityce odbiera swoją bezsilność przy likwidacji województwa bielskiego.

Cztery razy wybrany przez mieszkańców Bielska-Białej na radnego, po 15 latach zrezygnował z mandatu by objąć funkcję prezesa TS Podbeskidzie. Po wieloletniej przygodzie z Unią Wolności pozostaje od lat bezpartyjny.

Ma w domu mnóstwo książek, nie ma za to telewizora.

Dużo podróżuje, był w prawie 40 krajach na czterech kontynentach.

Archiwum:


2013
» październik (2)
» wrzesień (2)
» sierpień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (3)
» maj (1)
» kwiecień (2)
» marzec (4)
» luty (3)
» styczeń (4)

2012
» grudzień (4)
» maj (7)
» kwiecień (3)
» marzec (1)
» luty (3)

2011
» grudzień (3)
» listopad (1)

2010
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (2)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» styczeń (2)

2009
» grudzień (1)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (1)
» sierpień (1)
» lipiec (1)
» czerwiec (4)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» marzec (3)
» luty (6)
» styczeń (7)

2008
» grudzień (4)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (4)
» sierpień (2)
» lipiec (3)
» czerwiec (6)
» maj (7)
» kwiecień (5)
» marzec (9)
» luty (9)

Ostatnie komentarze


[bb]
Panie Okrzesik. Minęło 10 lat od Pana "poezji" dot. końskich zaprzęgów i bolka i lolka...
[]
Several of these games are worth some time and are actually beddckegadfadddc
[jan]
Tu nie ma co komentowac.Ksiezy i biskupów którzy beda pozwalac na profanacje kosciolow po prostu...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 868595
Newsów: 147
Komentarzy: 4761
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Janusz Okrzesik , blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała