januszokrzesik.blog.bielsko.pl
 
bielsko.biala.pl
blog.bielsko.pl
januszokrzesik.blog.bielsko.pl/rss
strona główna - januszokrzesik.blog.bielsko.pl
Archiwum newsów - kwiecień 2009

Komentarzy (45)

Na Wysokim Trotuarze

  

Kiedyś były tam najlepsze lody w mieście i elegancki Gallux (dla młodszych - to taka socjalistyczna Sfera, jeszcze nawet sprzed ery "starego" Klimczoka), gdzie można było nabyć drogą kupna nawet jedwab i futra. Fachowcy powiedzą: "Podzamcze", lud pospolity raczej użyje nazwy "Wysoki Trotuar", co starsi powiedzą nawet "tretuar" (właściwie czemu?). Jak zwał tak zwał, ale każdego kto te czasy pamięta szlag trafia, że przy przebijaniu "gierkówki" w stronę Szczyrku wyburzono fragment miasta z tym właśnie malowniczym obiektem. Od lat siedemdziesiątych mury Zamku Sułkowskich straszą betonem i surowa cegłą i tylko od czasu do czasu artyści lub muzealnicy ożywią ten pomnik socjalistycznej głupoty.

Sam Zamek ostatnio wypiękniał. Może czas by pomyśleć o przywróceniu choćby częściowego blasku także Podzamczu? Tym bardziej, że wzgórze zamkowe nie jest stabilne i prawdopodobnie w najbliższej przyszłości i tak będzie wymagało interwencji i umocnienia. Wykorzystajmy to, by zabliźnić ostatnią chyba tak widoczną ranę po PRL.

Znany bielski architekt mgr inż. Oskar Górny przygotował "Projekt koncepcyjny rewitalizacji Podzamcza w Bielsku-Białej" (wykorzystane zdjęcia pochodzą z tego opracowania). Bardzo mi się ten pomysł podoba. Mam zamiar się tym zająć, przede wszystkim by sprawdzić realność jego realizacji. Sądzę, że jeśli pożenić rekonstrukcję z zabezpieczeniem wzgórza przed erozją, są spore szanse na pozyskanie zewnętrznych funduszy na ten cel. W zrekonstruowanym podzamczu już nie zmieszczą się duże sklepy, ale małe butiki, kafejki, galerie czy kioski -jak najbardziej. A przede wszystkim - takie arkady będą ładne. W BB naprawdę dużo się zmienia, ale trudno mi wskazać jakiś budynek, który powstał w ostatnich latach i który jest po prostu ładny. Ten może taki być. Bo miasto nie jest tylko dla inwestorów, developerów i kierowców, ale także dla młodych kobiet, które w świeżo zakupionej w butiku jedwabnej bluzce siądą sobie na skwerku przed teatrem wraz ze swoimi dziećmi pałaszującymi lody owocowe, a naprzeciw nie będzie pokrytej liszajami ceglanej ściany lecz tętniący życiem Nowy Trotuar. Z wysokości którego będę sobie na to wszystko patrzył, wsparty na laseczce. Co Wy na to?

Tak było...

Tak było

...tak jest...

...a tak może być

PS. Przepraszam, wiem że Zamek jest po remoncie ładniejszy, ale nie dysponuję odpowiednimi zdjęciami.

2009-04-17 | Dodaj komentarz
jakub andrzejewski
2009-04-17 16:03:04
Na Wysokim Trotuarze był też "Peweks" przed którym stał konik i wymieniał złotówki na walutę. W nowej rzeczywistości ów konik został szefem pierwszego w B-B prywatnego banku, który po kilku większych przekrętach zbankrutował. Dużych transakcji (waluta, złoto, brylanty) dokonywano w znajdującej się na początku Chodnika dwupoziomowej kawiarni "Maleńka". Aha, był tam jeszcze jedyny w centrum czynny szalet, co nie było bez znaczenia, a także księgarnia z aparaturą do odsłuchiwania kupowanych płyt.
jakub andrzejewski
2009-04-17 16:05:35
Mimo tych sentymentalnych reminiscencji pomysł odtworzenia podzamcza uważam za całkowicie pozbawiony sensu.
shalafi
2009-04-17 17:40:52
A ja nie uważam, by pomysł odtworzenia podzamcza był pozbawiony sensu. Bo niby czemu? Moim zdaniem odtworzone podzamcze dodało by miastu uroku i to w znacznie większym stopniu niż zatłoczona w tamtym miejscu jezdnia.
jakub andrzejewski
2009-04-17 18:35:38
Nie warta skórka wyprawki - dzisiaj klientela jest wygodna; jak nie ma przed sklepem parkingu, to jest skazany na bankructwo, czego dowodem jest ciąg popadających w ruinę i pustych lokali sklepowych przy ul. 3.Maja (od dworca do skrzyżowania z ul. Sienkiewicza).
Artur Bartkiewicz
2009-04-17 19:31:46
Te sklepy miałyby ze 2 metry "głębokości". A w kafejkach siedziało by sie jak w tramwaju, jeden za drugim, słuchając hałasu ulicy i delektując się zapachem spalin. A samochody dowożące towar parkowały by na Statoil skąd towar należało by nieść w rękach. A druga sprawa : zamek jest bardziej wyeksponowany i ładniej wygląda a mur należało by obłozyć czymś "postarzającym ". No i najważniejsza sprawa : co by było z sikającym chłopcem ?
arturpalyga
2009-04-17 21:02:03
Chłopiec może sikać w środku. Sklepy na starówce krakowskiej, sandomierskiej, gdańskiej, wrocławskiej i wielu wielu innych dość dobrze radzą sobie z dowozem towaru bez noszenia go na rękach. To ma sens być może, jeżeli wyłączyć ul. 3 Maja z ruchu ciągłego.
Artur Bartkiewicz
2009-04-17 22:14:03
Ale na szczęście jest to raczej nie realne.
Albrecht
2009-04-17 22:54:46
Podzamcze to niestety już przeszłość. Jak ktoś już zauważył, w mieście buduje się Sfera i Gemini. Oprócz tego są i inne hipermarkety z darmowymi parkingami, a tego w tym miejscu nie ma i nie będzie. Dlatego dziś nie ma miejsca ani na Gallux, ani też na Pewex. To se uż ne vrati.
foulks
2009-04-18 03:04:43
Pan zna mój pomysł, jeśli pan jeszcze pamięta. Ja bym nie przejmował się ulica i odtworzył to miejsce tak jak było. Jeśli chcemy aby nasze miasto było "naj" musimy wprowadzać odważne pomysły. Nie po to są te obwodnice budowane żeby przejmować się ruchem w centrum miasta. W Rzymie, Londynie i w każdym tego typu mieście jest niesamowity ruch, korki itp, a jakoś nikt na to nie zwraca uwagi. Ważny jest urok miasta i atrakcje. Po drugie Bielsko to nie Rzym czy Londyn wiec aż taki ruch to nigdy u nas nie będzie... To samo dotyczy pomysłu przywrócenia tramwajów, i tylko ktoś odważny może o to powalczyć. Pozdrawiam Lukasz Czapiga
pansamolocik
2009-04-18 11:04:41
Usiadłbym sobie na "Podzamczu" w mini kafejce odwrócony plecami w kierunku "Patrii" a nosem nakierowanym na Szczyrk. Leniwie popijając kawę przekręciłbym głowę lekko w lewo, gdzie zafascynowany architekturą budynku Poczty Polskiej pstryknąłbym następujące zdjęcie: http://media1.pikeo.com/images/server57/upload/JI675KH7G8ZPD4Z24A71EY43COUSOMDB.JPG Prawda że prawie jak w Bielsku? :)
foulks
2009-04-18 11:49:45
Zgadzam się. Prawie jak u nas. Tylko ze tam u dołu zdjęcia widać ze ktoś miał "jaja" żeby wyeliminować ruch uliczny z centrum miasta.
Artur Bartkiewicz
2009-04-18 16:39:52
Czyli wyeliminowanie ruch samochodowego z miasta, zakorkowanie go i przywrócenie tramwajów ma być zachętą aby ludzie spędzali czas w mieście. No i mam nadzieje że wzdłuż ulicy będą toi-toie i może McDrive? A w tramwajach będą Warsy i kuszetki? Bo pare godzin w korku bez kibelka i jedzenia może byc problemem. Już widze tłumy ludzi stojących w ogromnych korkach aby dojechać do centrum, 3 godziny parkować auto aby usiąść w kafejce i oglądać auta stojące w korku. Wprowadzmy jeszcze dorożki, riksze i kombajny :) Super pomysł !!!
foulks
2009-04-18 17:51:08
Jeśli ruch zostanie wyeliminowany to nie będzie korków w centrum miasta. Moze się wydawać ze korki powstaną na mniejszych okolicznych ulicach ale proszę się zastanowić dlaczego są korki w centrum? Według mnie ludzie z wygody jeżdżą główna ulica nie zastanawiając się gdzie jada. Bo bez przeprowadzania badan lub ekspertyz mogę stwierdzić ze 99% pojazdów które jada przez centrum mogły by pojechać inna trasa do swojego celu. Wystarczy zmusić kierowców aby zaczęli trochę myśleć i używać alternatywnej drogi, czasami lepszej, do swojego celu. Jeśli chodzi o sklepy, banki i urzędy to lenistwo nie może hamować rozwoju miasta ! Jeśli chodzi i tych co używają centrum miasta jako przejazd przez Bielsko to wystarczy dobrze oznakować objazdy i obwodnice na granicach naszego miasta i tez nie będzie problemu.
XY
2009-04-18 20:39:11
Obawiam się, że dywagacje nad przyhamowaniem ruchu w centrum sa już nieco spóźnione, w obliczu poszerzonej nie tak dawno (na wysokości Urzędu Pracy) a tym samym kosztującej sporo pieniędzy ul. Partyzantów... Osobicie uważam, że od dworca PKP do Pl. Żwirki i Wigury powinna byc droga jak najwęższa, z szerokimi chodnikami, ławeczkami i platanami. Tylko w ten sposób ożyłaby 3 Maja. Odbudowanie Wysokiego Trotuaru podzieliloby los obecnych sklepów na 3 Maja, znajdujących się przy "przelotówce" - nikt tam nie kupuje :(, kamienice coraz bardziej zniszczone, brudne. Popatrzcie ludzie na stare zdjęcia, z lat 30-tych minionego wieku. Jaka przestrzeń... Tam pod 3 Maja to by się tunel przydał (jak w Wiedniu). Taki od dworca do Żwirki i Wigury. Na dole tunel, na górze kwitnie życie.
foulks
2009-04-18 20:56:29
I to mi się podoba ! Odważne pomysły które niesamowicie mogą upiększyć nasze miasto. Taniej od tunelu będzie ograniczyć ruch do autobusów, taksówek, tramwajów i samochodów dostawczych. Zorganizować system objazdów i znaków aby nikt się nie pogubił i znalazł drogę do celu alternatywna droga. Co do poszerzenia to szersza jezdnia chyba nigdy nikomu nie zaszkodzi zwłaszcza ze tam już ciężko mówić o centrum miasta. A w centrum za ograniczeniem ruchu stało by poszerzenie chodników, zieleń itp itd.
jakub andrzejewski
2009-04-19 12:20:57
Już 100 lat temu Max Fabiani opracował przyjęty przez ówczesną Radę Miejską precyzyjny plan rozczłonkowania ruchu w śródmieściu przez stworzenie przykładem Wiednia ringów z jednokierunkowymi ulicami. Może zamiast wyważać otwarte drzwi, warto wrócić do tego pomysłu?
foulks
2009-04-19 15:15:10
Na 100% warto ale plan z przed 100 lat nie mogą być użyte teraz, mogą służyć tylko jako baza startowa lub wskazówki do nowego planu zrobionego przez jakiś zespól fachowców który zastanowi się jak wyeliminować ruch z centrum miasta [nie czy jest taka możliwość tylko jaka jest najlepsza opcja bo jestem pewien ze się da to zrobić.]
Artur Bartkiewicz
2009-04-19 17:25:54
A co ze Sferą? Też jest w centrum. Przenieść ją czy dojeżdżać autobusami? A co z mieszkańcami? Zamknąc dla ruchu można ścisłe centrum czyki Rynek i okolice, 11 listopada itp. A zamykanie głównej arterii dla kilku ogródków piwnych jest conajmniej dyskusyjne. No i można zamknąć Stojałowskiego , odkryć Niwkę i zrobić stacje sportów wodnych :)
bulldog
2009-04-19 19:33:44
Odbudowa podcieni wcale nie wymaga zamknięcia dla samochodów ulicy 3 Maja czy Partyzantów, po prostu dotychcvzasowy chodnik można przykryć i upiększyć. Komercyjnegop sensu to chyba faktycznie nie ma, ale czy wszsystko musi być podporządkowne zyskowi?
foulks
2009-04-19 20:52:54
Myślę ze zysk by był. Jeśli turysta ma do wyboru sferę albo spacer pod "spleśniałym" ceglanym murem wybiera sferę. Jeśli będzie miał wybór miedzy spacerem super deptakiem z kawiarenkami itp to już prędzej pójdzie podzamczem. Do tego reklama miasta i będzie coraz lepiej !
ghn
2009-04-19 22:42:07
galerie sztuki tam zrobić albo muzeum historii naszego regionu
tomik
2009-04-20 07:37:21
Tia... samochody, samochody i jeszcze raz samochody. Czy naprawdę tak bardzo musimy się nimi przejmować? Czy naprawdę są one ważniejsze niż architektura naszego miasta, której świetność (przy odpowiednio pozyskanych środkach) można by przywrócić? Już pisałem na tym forum o tym, że jako bielszczanie mamy wręcz obowiązek zająć się tym co na naszych oczach przez tyle lat niszczało aż w końcu popadło w ruinę lub wręcz znikło. Tak! Odsłonić Niwkę! Postawić kino "Wanda", uruchomić Stefankę z unikalnym torem saneczkowym, odbudować skocznię w Cygańskim Lesie, zająć się "Saharą", wyłączyć z ruchu 3-go Maja i ułożyć na nowo wysoki trotuar z jego "zakątkami" w arkadach. Wymieniłem to co pamiętam i to co, z czego korzystałem. Na powrót tramwajów pewnie już nie ma szans ale może gdyby zjawił się ktoś odważny w Ratuszu? "Sikający chłopiec" mnie nie rusza - nigdy go tam nie było i niech sobie sika w Brukseli (strata dla młodych par, nie będą miały sobie gdzie zdjęć robić:). Janusz - nie biadol - startuj na prezydenta i przywróć dawną świetność i niepowtarzalny urok naszego miasta. Obecny, Miłościwie Nam Panujący jakoś się do tego nie kwapi. Vide: spaprany Stary Rynek, most na Białce (ten obok "starych delikatesów" - a taka była szansa odtworzenia - wystarczyło spojrzeć na widokówkę sprzed lat!). Jest nas wielu - damy radę - rozum w ruch, para - buch! (czy jakoś tak) Pozdrawiam.
led-Lenka
2009-04-20 09:47:21
Moim zdaniem ta inicjatywa powinna się bardzo szybko przekształcić w realny projekt. Analogicznym, pozytywnym przykładem takowych działań jest renowacja rynku (dawnego ZWM), w ciągu kilku miesięcy jak grzyby po deszczu wyrosły na nim puby, restauracje, butki itd. a istniejące już tam podmioty gospodarcze otrzymały drugą młodość . Kolejnym argumentem jest to, że taki pasaż handlowo usługowy przeniesie w jakimś stopniu ruch z okolic sfery i Klimczoka. To pozwoli rozwijać się równomiernie całemu centrum miasta a w dalszym efekcie spowoduje renowacje innych pięknych lecz może trochę zniszczonych przez czas elementów starówki. Co do pieniędzy to może łatwo się mówi, ale lepiej jak wizytówką takiego miasta jak Bielsko (drugi Wiedeń) stanie się piękna starówka a nie dwa małe wyciągi narciarskie nad których rentownością można długo dyskutować.
chewlodo
2009-04-21 08:13:59
Wydaje mi się , że tzw "mury" są tak paskudne iż wartało by pomyśleć nad renowacją podzamcza. To było by ciekawe miejsce nie tylko na butiki. W tym miejscu można by ładnie zaadaptować jakaś restauracje lub klimatyczny pub.
del_1
2009-04-21 22:51:20
DOTYCZY BLOGA Czytając komentarze bielszczanina to ma wrażenie, że ten ktoś pracuje w redakcji takiej naprawdę super a zarazem nowej gazetce. Owa pożal się Boże gazetka ma bardzo podobny styl nie konstruktywnej krytyki. Bielszczaninowi radzę aby założył własny blog (jest to darmowa usługa). Jak już powstanie takie medium to bielszczanin ostatni raz będzie mógł wykorzystać własność Pana Okrzesika i wszystkich zaprosić do siebie. A tam do woli będzie można pisać o niczym konkretnym tak jak to się dzieje teraz, odwracając uwagę o meritum poruszanych spraw.
Artur Bartkiewicz
2009-04-22 19:48:33
A ja mam pomysł na następny temat : drogowe absurdy w BB. Mój ulubieniec : światła na skrzyżowaniu Żywieckiej i PCK.
januszokrzesik
2009-04-23 11:15:15
Ewa Furtak w dzisiejszej Gazecie Wybirczej napisała o pomyśle odbudowy Wysokiego Trotuaru. Dwie refleksje po przeczytaniu artykułu i po Waszej dyskusji. Po pierwsze, koncepcja Oskara Górnego wcale nie zakłada konieczności zajęcia części jezdni, wszystko mieści się w obrębie dzisiejszego chodnika, zatem ograniczenie ruchu w centrum może być w przyszłości świetnym uzupełnieniem tego pomysłu, ale nie jest absolutnie konieczne, by zacząć go realizować. Po drugie, to nie jest pomyślane jako przedsięwzięcie komercyjne i z pewnością nie będzie to konkurencja dla Sfery czy nawet Klimczoka. Jakieś usługi tam się zmieszczą, ale funkcja komercyjna jest drugorzędna wobec funkcji estetycznej i kulturotwórczej. Jestem przekonany, że Gmina nie jest tylko od komercji, ale także od takich rzeczy. Koszty odbudowy to oczywiście ważna rzecz, ale jestem pewien, że jeśli połączymy to ze stabilizowaniem Wzgórza, to znajdziemy środki zewnętrzne.
januszokrzesik
2009-04-23 11:16:48
do Artura Bartkiewicza/ Kupuję pomysł. Następny temat będzie o absurdach drogowych, ale pod jednym warunkiem: nie tylko kierowcy będą mogli się wypowiedzieć, ale także rowerzyści i piesi, np. ci z wózkami :-)
Krzysztof Czyż
2009-04-23 19:36:05
Tu podobny projekt odbudowy bazarów: http://www.historia.beskidia.pl/?modul=wehikul&typ=wehikul&id=903 i dyskusja wokół niego: http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=53&w=92435521 Problem ma dwie płaszczyzny. Odbudowa i zmniejszenie ruchu. Co do ruchu to myślę, że warto byłoby skorzystać z przykładu Dublina. Centrum tego miasta już od wielu lat określa się jako brzydkie, nieprzyjemne i hałaśliwe. W najblizszym czasie ma się to zmienić, ruch zostanie wycofany częściowo (taxi+busy+dostawcy) lub zupełnie. Czemuby nie skorzystać z pomysłów, które będą realizowane w mieście, które ma tak samo poważne problemy komunikacyjne jak Bielsko? Europa idzie jak widać w innym kierunku (bo Dublin to nie jedyny taki przykład), a ulica 3 Maja się sypie, oto co pisze anonimowy forumowicz na dyskusji o osiedlu na 3 Lipkach : ,,Ludzie nie chca już mieszkać w brudnym, zanieczyszczonym spalinami i hałaśliwym centrum miasta, dlatego chcą mieszkać jak najdalej. A tak poza tym Bielsko-Biała a szczególnie centrum to jedno z najbrudniejszych miast jakie widziałem w Polsce''. Odbudowa bazarów to dobry pomysł, niezależny od tego czy i jak ograniczymy ruch w centrum. Ta idea potrzebuje tylko AMBASADORA... Do czytających, ja mieszkam za granicą i nie wiem jak tworzyć strony internetowe, ale może ktoś z Was byłby w stanie stworzyć coś takiego?
Krzysztof Czyż
2009-04-23 21:43:39
Sprecyzuję ;-) Chodziło mi oczywiście o stronę poświęconą odbudowie bazarów zamkowych.
foulks
2009-04-24 01:30:33
Bardzo podoba mi się koncepcja odbudowy pokazana pod podanym adresem. Do tego wyłączony ruch i będzie piękne centrum miasta. Nawet nie wiedziałem ze takie projekty powstały.
led-Lenka
2009-04-24 15:22:08
Panie Januszu ja rozumie, że miasto nie jest od komercji ale czy otwarcie drugiej części Sfery oraz Geminipaku nie spowoduje kolejnego ciosu np. w ul. 11 Listopada czy Starówkę. Osobiście znam ludzi, którzy prowadzą tam działalność gospodarczą i z przerażeniem wspominają otwarcie galerii Srani Stok i Sfery. Na szczęście przetrwali ten ciężki okres ale pamiętajmy że to było na początku wzrostu koniunktury w Polsce. Teraz, czasy są niepewne. Nie potrawie przewidzieć skutków, ale wiem jedno, że każda gminna inwestycja w regionie istniejących od wielu lat alteri handlowych i usługowych będzie świetnie równoważyła gigantyczne działania pochodzące z sektora prywatnego. Ja sam działam w usługach i zdążyłem się przekonać jak dobrze działa na lokalną gospodarkę rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Miasto oczywiście powinno promować projekt jako kulturalno – estetyczny ale mnie osobiście boli ta dysproporcji pewnych regionów miasta.
LPD
2009-04-28 09:17:24
Panie Januszu, skoro ma być o drogach to może ktoś w końcu ruszy temat studzienek i kanałów na nowo asfaltowanych szosach? Dlaczego na drodze, która jest otwierana po remoncie każdy kanał lub studzienka jest na innej wysokości (najczęściej znacznie poniżej asfaltu)? Czy doprawdy nikt nie jest w stanie wyegzekwować aby wykonująca pracę firma bardziej się przykładała? A przy okazji partaczenia ropboty, to proszę zerknąć na elewację czoła kościoła sąsiadującego z zamkiem i dopiero, co odnowionego. Podczas wczorajszego spaceru zszedłem z ul. Wzgórze pooglądać z góry pocztę i ul. Partyzantów. Z tego miejsca najlepiej widać, co się dzieje (pęknięcie i odchodzenie tynku) ze wspomnianą "nową" elewacją.
januszokrzesik
2009-04-28 14:45:08
do LPD/ Jejku, Pan zawsze nie na temat :-) Ale ciekawie za to. Potraktuję to jako głos w tym nowym wątku o drogach, który wkrótce ożywię, mam nadzieję że po jutrzejszej sesji. Pozdrawiam
Błażej Olma
2009-04-30 16:51:23
Witam serdecznie panie Januszu. Ja troszkę z innej beczki. Czy wie pan może czy budowy osiedla na Trzech Lipkach to już sprawa przesądzona?? Z tego co wiem pojawiły się tam już buldożery. Czy naprawdę w tej materii nie da się już nic zdziałać??
Do autora blogu!!!
2009-05-01 07:08:11
Przepraszam, że nie na temat, ale ta sprawa wydaje sie ważna. Jest pan związany jak wiem z klubem piłkarskim TSP. Pilkarze walczą o awans jednak będzie to trudne. Problem w tym ze tej drużynie brakuje 2-3 wartościowych, zaufanych zawodników. Jednym z nich jest Tomasz Sikora, podobno wraca po nieudanej przygodzie z Hiszpanii (Realu Murcia ), do naszej ligi i już interesuje sie nim Widzew Łódź ( za Przeglądem Sportowym )! Ale dlaczego? Jeśli TSP poważnie myśli o rozwoju jako klub i awansie teraz czy za rok do ekstraklasy to skład drużyny musi być na bieżaco wzmacniany. A wydaje sie ze Sikora, Moskala czy grzejący lawę w Zabrzu Kołodziej będą doskonałym i raczej sportowo ,pewnym wzmocnieniem na kolejny sezon i nieważne czy w tym roku będzie awans czy nie. Jesli TSP BB, myśli o rozwoju i o awansach, przecież na awansie do ekstraklasy zabawa sie nie kończy, to wypadałoby aby klub piłkarski z BB, stał się wreszcie aktywnym i efektywnym, silnym graczem na rynku transferowym! Pozdrawiam życzę abyście pan radny i prezes Wolas, przekonali do gry w BB, Sikorę i jego menedżera. Nie wazne czy teraz awansujecie czy nie. Chodzi oto aby już w nowej 1 lidze budować ekstraklasę. Z myślą o przyszłości :)
black_led
2009-05-02 09:18:56
Odbudowa Wysokiego Trotuaru jest na pewno trafionym pomysłem ale w zderzeniu z rzeczywistością nie mającym chyba większych szans. W dzisiejszych czasach masy ludzkie przyzwyczaiły się do zakupów i spędzania czasu w galeriach handlowych, których przybywa. Może warto byłoby poprzestać na samym zabezpieczeniu podzamcza przed erozją i odnowieniu ceglanych murów? Najbardziej ciekawi mnie kwestia rozwiązania problemu z ruchem kołowym w tym miejscu, bo jeśli pozostałby on na takim poziomie to odbudowana część świeciłaby pustkami.
Kibic ogólnie sportu ale w tym przypadku TSP
2009-05-02 16:25:35
Rzeczywiście w ostatnim czasie niezbyt wiele wpisów nt. drużyny Podbeskidzia można zaobserwowac na Pana blogu - sytuacja diametralnie inna niż w rundzie wiosennej zeszłego roku - ale gra TSP też wtedy była lepsza. Pozostając w oczekiwaniu na piłkarski wpis przypominam że na prezentacji drużyny TSP przed rundą wiosenną zapewniał Pan że drużyna nie rozpadnie się w przypadku braku awansu oraz że w Bielsku buduje się solidną drużynę na lata. A tak ogólnie wygląda na to że mamy w tym roku "szczęście" do drugich miejsc. Siatkarki BKS - wicemistrzostwo, siatkarze BBTS nieudane baraże, piłkarze BKS pewnie będą na drugim miejscu w 3 lidze a TSP pewnie zajmie pierwsze miejsce niepremiowane awansem do wyższej klasy rozgrywkowej. Nawet Adam Małysz został tylko wicemistrzem Polski...
Bielszczanin
2009-05-03 21:06:28
Panie Radny Okrzesik, zamiast mówić o marzeniach, zadbajcie w ratuszu o konkrety . Kto dopuścił do dewastacji toru saneczkowego z Koziej Góry n a Błonia ? Dopóki żył ngr Tadeusz Pollak i trenował tam saneczkarzy , to tor istniał i odbywały się tam nawet mistrzostwa Polski , a teraz to rozkradli nawet kamienie z band oporowych . Co na to Rada Miasta ?
januszokrzesik
2009-05-05 16:16:03
Panowie, o TSP będzie dopiero po zakończeniu sezonu. Dopóki piłka w grze nie mam zamiaru nikogo oceniać. W takim sporcie jak piłka nożna liczy się końcowy wynik. A ja ciągle mam nadzieję :-)
kuba gałęski
2009-05-10 20:00:00
Pomysł przywrócenia podzamczu funkcji pasażu handlowego jest doskonały. Tyle, że przy całym szacunku dla mgr inż. Oskara Górnego, dlaczego proponuje on beznamiętne odtworzenie starego wyglądu arkad? Dlaczego wykorzystując sytuacje budowania od zera nie stworzyć bardziej współczesnego wizerunku, zachowując szacunek dla architektury zamku? Jest coraz więcej dobrych młodych polskich architektów, którzy potrafili by rozwiązać taki temat autorsko, a nie odtwarzając to co już było. Idźmy do przodu i nie wracajmy do rozwiązań, które historia wykasowała - niezależnie czy słusznie, czy nie. W cywilizowanym świecie tylko w przypadkach wyjątkowych dotyczących znaczących przykładów architektury, stosuje sie rekonstrukcje ( i to głównie w Niemczech ). W Polsce miało to uzasadnienie np. w przypadku Zamku Królewskiego. Ale podzamcze w Bielsku mogłoby swobodnie reprezentować współczesny wizuerunek miasta z wysmakowaną nowoczesną architekturą, której tak tu brakuje ( w opozycji do słabych, zabierających życie z ulic Sfer 1,2 i oby nie 3..itd ). Jest to istotne zwłaszcza jeśli korzystać mają z niego młodzi ludzie. W tym celu należałoby rozpisać otwarty konkurs - jestem pewien że zainteresowanie było by duże.
Krzysztof Czyż
2009-05-13 19:34:20
Właśnie przed chwilą rozmawiałem o tym z kolegą architektem :) To jest problem kształcenia w politechnikach. Zamiast rzemieślników, którzy dla starego miasta, dla klienta potrafią zaprojektować np. neostylową kamienicę, kształci się artystów, którzy wierzą, że tworząc coś nowego według własnego ,,widzimisię'', będą podziwiani i oryginalni. To rodzi częsty ostatnio konflikt artyści-architekci kontra ruchy społeczne (patrz: przypadek zamku w Poznaniu). Zupełnie się z Panem nie zgadzam :) I np. uważam, że PlacWojska Polskiego powinien i może wyglądać tak: http://www.oko.bielsko.pl/plac_wojska_polskiego-propozycja_krzysztofa_czyza,polemiki__komentarze.html a nie tak: http://www.oko.bielsko.pl/plac_wojska_polskiego-debata_trwa,polemiki__komentarze.html Architekci o pokrewnych Panu poglądach ostatnio krytykowali nawet odbudowę starego miasta w Dreźnie :D
Krzysztof Czyż
2009-05-13 19:37:15
Czy my się przypadkiem nie znamy? Czy też może wszyscy architekci myslą poprostu tak sztampowo?
kuba gałęski
2009-05-31 16:57:14
w BB mieszkam od niedawna - ciągle poznaje to miasto i odkrywam jego piękno. Pozwolę sobie zachować moje zdanie na temat podzamcza a w odpowiedzi na komentarz Pana Czyża (nie mieliśmy okazji sie poznać) - jestem przeciwny przywracaniu tego co historia "wykasowała" z wyjątkiem dzieł wyjątkowych. Nie było by rozwoju gdybyśmy przywracali tylko to co było i do czego sie przyzwyczailiśmy. Dzisiaj nas nie razi to że kościoły gotyckie maja barokowe kaplice (np.kosciół Mariacki), ale w swoim czasie to było odważne i nowoczesne podejście, które dla ówczesnych musiało być bardzo kontrowersyjne. Inna rzeczą jest to że poziom architektury w naszym kraju jest bardzo mizerny, a przytaczany projekt placu Wojska Polskiego potwierdza te sytuacje. Nie uważam jednak żeby lepszym rozwiązaniem był projekt historyzujący, zwłaszcza ze urbanistycznie oba niczym się nie różnią... Co do dobrych przykładów nowoczesnego podejścia podam "po sąsiedzku" Cieszyn i Sląski Zamek Przedsiębiorczości, w którym udało się połączyć stare z nowym. Jeśli chodzi o Niemców to prawdą jest że lubią odbudowywać ale robią to sensownie i nowocześnie- np. Reichstag. Drezno znam dobrze i lubię bardzo. Odbudowywana jest tylko część dookoła ich ukochanego fraunekirche (Neumarkt) i jest to głównie dla turystów. Przy tym powstaje tam dużo nowoczesnych budynków wokół których miasto żyje przyciągając młodych kreatywnych ludzi - co doskonale widać wieczorem kiedy historyczna część jest opustoszała a życie toczy się w Neustadt. . W Dreźnie realizują swoje projekty największe współczesne nazwiska architektury. (Coop Himmelblau, Norman Foster, Daniel Libeskind..) Nie zgadzam się tez z tym ze architekt powinien być tylko rzemieślnikiem - ma znać rzemiosło ale ma być także kreatywny. Bez tego będziemy stali w miejscu a nasze miasta będą wyglądały jak skanseny pełne atrap słabej architektury. Szacunek do historii jest niezbędny, ale żyjemy w XXI w. i budujmy jak na ten czas przystało.
Krzysztof Czyż
2009-07-20 17:44:40
Jeśli jeszcze kiedykolwiek Pan tu zaglądnie, proponuję przenieść dyskusję na www.beskidia.pl. Oczywiście nikt nie mówi, że nowoczesna architektura nie powinna powstawać, ale niech powstaje tam gdzie tego chcą ludzie. Niestety w starych miastach nie sprawdza się ona zbyt dobrze. Bazary powinny być odbudowane bo są dla BB wyjątkowe, bazary to nie zwykła neostylowa kamienica na obrzeżach miasta.

Informacje:


Janusz Okrzesik


Urodzony 49 lat temu w Bielsku-Białej, absolwent Liceum im. Żeromskiego w Bielsku-Białej i Uniwersytetu Warszawskiego.

Doktor nauk politycznych (doktorat na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach), wykładowca Uniwersytetu Śląskiego i Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku-Białej.

Autor wielu publikacji, najbardziej dumny jest z podręcznika akademickiego 'Ustrój polityczny RP. Wprowadzenie', którego jest współautorem oraz z ostatnio wydanych książek: "Polski Senat. Studium politologiczne" oraz "Obywatele dyplomaci".

Były parlamentarzysta, poseł w latach 1989-1991 i senator w latach 1993-2001. Za swoje największe osiągnięcia polityczne uważa aktywny udział w ruchu 'Solidarności' i odzyskaniu niepodległości w 1989 r., udział w demontażu komunistycznej bezpieki i cenzury oraz wprowadzenie do polskiej konstytucji nowoczesnych zapisów chroniących środowisko naturalne. Jako największą porażkę w polityce odbiera swoją bezsilność przy likwidacji województwa bielskiego.

Cztery razy wybrany przez mieszkańców Bielska-Białej na radnego, po 15 latach zrezygnował z mandatu by objąć funkcję prezesa TS Podbeskidzie. Po wieloletniej przygodzie z Unią Wolności pozostaje od lat bezpartyjny.

Ma w domu mnóstwo książek, nie ma za to telewizora.

Dużo podróżuje, był w prawie 40 krajach na czterech kontynentach.

Archiwum:


2013
» październik (2)
» wrzesień (2)
» sierpień (2)
» lipiec (2)
» czerwiec (3)
» maj (1)
» kwiecień (2)
» marzec (4)
» luty (3)
» styczeń (4)

2012
» grudzień (4)
» maj (7)
» kwiecień (3)
» marzec (1)
» luty (3)

2011
» grudzień (3)
» listopad (1)

2010
» grudzień (4)
» listopad (5)
» październik (2)
» kwiecień (1)
» marzec (2)
» styczeń (2)

2009
» grudzień (1)
» listopad (2)
» październik (3)
» wrzesień (1)
» sierpień (1)
» lipiec (1)
» czerwiec (4)
» maj (1)
» kwiecień (1)
» marzec (3)
» luty (6)
» styczeń (7)

2008
» grudzień (4)
» listopad (2)
» październik (2)
» wrzesień (4)
» sierpień (2)
» lipiec (3)
» czerwiec (6)
» maj (7)
» kwiecień (5)
» marzec (9)
» luty (9)

Ostatnie komentarze


[bb]
Panie Okrzesik. Minęło 10 lat od Pana "poezji" dot. końskich zaprzęgów i bolka i lolka...
[]
Several of these games are worth some time and are actually beddckegadfadddc
[jan]
Tu nie ma co komentowac.Ksiezy i biskupów którzy beda pozwalac na profanacje kosciolow po prostu...

Ocena bloga:


Oceń blog:  1   2   3   4   5 

Reklama:


Statystyki bloga:


Wyświetleń: 868640
Newsów: 147
Komentarzy: 4761
Ta strona kojarzona jest ze słowami:
Janusz Okrzesik , blog Bielsko, blogi Bielsko-Biała